Podobne wydarzenia
16.11
piątek
godz. 19:00
NFM, Sala Główna
Chick Corea: Solo Piano
17.11
sobota
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
Sons of Kemet
18.11
niedziela
godz. 16:00
NFM, foyer
Melting Pot
18.11
niedziela
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
Jaimie Branch – Fly or Die
20.11
wtorek
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
TD Vancouver Jazz Festival Presents: Sick Boss
21.11
środa
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
Australian Art Orchestra | Jamie Baum Septet+
22.11
czwartek
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
Simon Barker & Hamid Drake Duo – premiera | Bigger Vicious – premiera
23.11
piątek
godz. 19:00
NFM, Sala Główna
Brad Mehldau & NFM Filharmonia Wrocławska – premiera
23.11
piątek
godz. 21:00
Klubokawiarnia "Mleczarnia"
Novembre
24.11
sobota
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
Roots Magic | Amir ElSaffar, Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel, Lutosławski Quartet
25.11
niedziela
godz. 19:00
NFM, Sala Główna
Esperanza Spalding
Program
24.11
piątek
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
Theodosii Spassov solo / Kris Davis & Benoît Delbecq Duo – premiera

Theodosii Spassov – kaval
Kris Davis – fortepian
Benoît Delbecq – fortepian

 

Opis:

Jazztopad często gości niebagatelnych artystów pochodzących z różnych zakątków świata, którzy reprezentują odległe muzyczne tradycje. Z niecierpliwością oczekujemy tegorocznego spotkania z Theodosiim Spassovem, które z pewnością doprowadzi do tego, że słuchacze rozkochają się w dźwiękowym pejzażu Bułgarii i brzmieniu tradycyjnego instrumentu dętego, jakim jest kaval.

„W ostatnich latach najlepszą metodą, aby zdecydować, gdzie pójść wieczorem posłuchać jazzu w Nowym Jorku, jest podążanie za Kris Davis” – czytamy w artykule New Pilots at the Keyboard, opublikowanym w „The New York Times” w 2012 roku. Ukierunkowana na jazz od najmłodszych lat, pochodząca z Kanady pianistka z łatwością przyswoiła sobie jazzowy alfabet, a jej artystyczną misją stało się łączenie świata improwizacji z muzyką komponowaną, z uwzględnieniem współczesnych technik. Davis regularnie występuje z największymi gwiazdami nowojorskiej muzyki improwizowanej, do których należą m.in. Ingrid Laubrock, Eivind Opsvik, Tyshawn Sorey, Tom Rainey, Michael Formanek, Jon Irabagon, Ralph Alessi, Mat Maneri, Michael Bisio, Jim Black, John Hébert i John Zorn. Od niemal piętnastu lat pojawia się na płytach kultowych wydawnictw, takich jak Clean Feed, Fresh Sound czy Thirsty Ear. W 2012 roku wzięła udział w nagraniu albumu Vermilion Tree, zrealizowanego z Tomaszem Dąbrowskim i Andrew Drurym dla polskiej wytwórni For Tune. Kris Davis wydała pod swoim nazwiskiem dziewięć krążków (zarówno solowych, jak i zespołowych), z których największą popularność zdobyła płyta Paradoxical Frog, nagrana z Ingrid Laubrock i Tyshawnem Soreyem. Jej najnowszy album, Duopoly, zawiera serię duetów z udziałem takich artystów, jak m.in. Bill Frisell, Craig Taborn, Tim Berne, Don Byron, Angelica Sanchez i Marcus Gilmore. Krążek błyskawicznie zyskał miano najlepszego albumu roku 2016 w rankingach magazynów „The New York Times” i „Jazz Times”. Artystka specjalizuje się w wykonywaniu recitali solowych, podczas których często wykorzystuje preparację fortepianu. Styl jej gry, świeży i nieprzewidywalny, nieustannie ewoluuje. Pianistka niczym kameleon dopasowuje się do współimprowizatorów, a słuchając ich, potrafi dotrzeć do najodleglejszych zakamarków muzycznej inwencji.

Podczas tegorocznego Jazztopadu Kris Davis wystąpi razem z Benoît Delbecqiem – koncert będzie z pewnością intrygującym splotem obu muzycznych indywidualności. Benoît Delbecq to światowej klasy pianista, a także innowator oraz fascynujący improwizator, który dzięki swoim sonorystycznym poszukiwaniom niezmiennie wytycza nowe ścieżki. Na własnej skórze mogli to odczuć słuchacze recitalu Benoît Delbecqa podczas festiwalu Jazztopad w 2012 roku. Artysta wystąpił solo, w duecie z kontrabasistą Milesem Perkinem, a także razem z Lutosławski Quartet. Co ciekawe, był to jego pierwszy koncert w Polsce. Muzyk dał się wtedy poznać jako subtelny i elegancki pianista, potrafiący jednakże pobudzić wyobraźnię. Na 130 nagranych płyt Benoît Delbecq 39 firmuje nazwiskiem własnym lub swojego zespołu. Wśród najważniejszych dla niego wymienia nagrania dla wytwórni Songlines, Plush, Doc oraz Clean Feed, m.in. z udziałem takich muzyków, jak Marc Ducret, Miles Perkin, Evan Parker, Mark Turner, Gerald Cleaver, John Hébert, Mary Halvorson, Taylor Ho Bynum czy Tomas Fujiwara.

Theodosii Spassov / fot. Julianna Voloz