Program
21.11
środa
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
Australian Art Orchestra | Jamie Baum Septet+

Australian Art Orchestra
Peter Knight – kompozycja, kierownictwo artystyczne, trąbka, elektronika
Andrea Keller – kompozycja, fortepian
Simon Barker – perkusja
Aviva Endean – klarnety
Erkki Veltheim – skrzypce
Judith Hamman – wiolonczela
Jacques Emery – kontrabas
Tilman Robinson – elektronika
James Macaulay – puzon

Jamie Baum Septet+

 

Opis:

Australian Art Orchestra od samego początku swojego istnienia za główny cel działalności przyjęła rozwijanie muzyki improwizowanej: łączy zróżnicowane nurty jazzowe, nie unikając zderzania ich z odmiennymi gatunkami muzycznymi. Zespół założył w 1994 roku australijski pianista (mający polskie korzenie) Paul Grabowsky. Jedną z jego pierwszych inspiracji była amerykańska supergrupa Art Ensemble of Chicago.

Z biegiem lat do współpracy z Australian Art Orchestra byli jednak zapraszani także artyści z Indii, Korei i Chin (następnie również z USA, Kanady czy Japonii), co zaowocowało pojawieniem się w repertuarze zespołu wyraźnych elementów world music oraz kompilacyjnością jego twórczości. Od pięciu lat dyrektorem artystycznym Australian Art Orchestra jest trębacz i kompozytor Peter Knight, dzięki któremu orkiestra zyskała nową energię i ponownie zwróciła na siebie uwagę krytyków muzycznych. Działalność orkiestry skupia się na zderzaniu kontrastów i zacieraniu granic między gatunkami muzycznymi. Artyści łączą tradycję z nowoczesnością, notację z improwizacją, a awangardę z muzyką popową. Ostatnia płyta Water Pushes Sand, wydana w 2017  roku nakładem australijskiej wytwórni Jazzhead Records, czerpie z syczuańskiej muzyki folkowej.

Niespełna ćwierć wieku działalności formacji to ciągły proces poszukiwania, który ukazuje jazz jako muzykę nietracącą na aktualności. Muzyczny eklektyzm cechujący obecnego lidera oraz reputacja zespołu stwarzają pole do artystycznych eksperymentów, które są regularnie doceniane przez australijską branżę muzyczną, o czym świadczy wiele nagród, w tym m.in. trzykrotnie przyznana Australian Jazz Bell Award i dwukrotnie AMC/APRA Art Music Award.

Australian Art Orchestra / fot. archiwum zespołu