Jazztopad 2016

Trzy niesamowite premiery – zamówienia Jazztopadu – zelektryzują festiwalową publiczność: Jason Moran razem z wrocławskimi artystami wykona kompozycję, którą zadedykował naszemu miastu. Po raz pierwszy w historii legendarny Wayne Shorter przyjął zamówienie od polskiego festiwalu –napisane dla Jazztopadu dzieło zagra wspólnie z Lutos AirQuintet. Mar cin Masecki wykona swoją premierową kompozycję razem z Chórem NFM. Do tego muzyczne smaki Węgier i Japonii oraz uwielbiane przez publiczność Jazztopadowe tradycje (koncerty w mieszkaniach, filmy, atrakcje dla dzieci). Jak co roku możemy spodziewać się w programie nazwisk z najwyższej półki i repertuaru obejmującego najróżniejsze obszary jazzu.

Jason Moran to jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów i kompozytorów swojego pokolenia. Autor doskonale przyjętego hołdu dla Theloniousa Monka łączy w swojej twórczości fascynację post-bopem i awangardą, ale także hip-hopem i malarstwem współczesnym. Jego wrocławski koncert będzie konceptualnym przedsięwzięciem scenicznym – szczególnym podziękowaniem za miłość Polaków do jazzu, muzyki wolności, która rozkwitała nawet w czasach największej opresji. Koncert Wayne’a Shortera będzie spotkaniem z żywą historią jazzu – ten legendarny saksofonista, współzałożyciel Weather Report, członek kwintetu Milesa Davisa, stale udowadnia, że pozostaje wielkim poszukiwaczem i innowatorem. Obok niego na estradzie usłyszymy wrocławian z LutosAir Quintet – kwintetu dętego NFM. Będzie to wyjątkowy koncert – specjalne zamówienie czterech organizacji: The John F. Kennedy Center for the Performing Arts, Opening Nights Performing Arts at Florida State University, Monterey Jazz Festival oraz Narodowego Forum Muzyki. Kolejną z premierowych atrakcji będzie występ Marcina Maseckiego, zaś historia dwudziestowiecznej muzyki zabrzmi również w twórczości Hugh Masekeli, legendy południowoafrykańskiego jazzu i afrobeatu, który współpracował m.in. ze słynnym Abdullahem Ibrahimem.

Atrakcją dla fanów eksperymentu będzie z pewnością koncert The Necks. Każdy z dotychczasowych koncertów australijskiego zespołu wywołuje entuzjazm i jesteśmy pewni, że nie inaczej będzie i tym razem. Zespół Tony’ego Bucka, Chrisa Abrahamsa i Lloyda Swantona (grających w tym samym składzie od 30 lat!) słynie z powoli, uważnie rozwijających się improwizacji, podczas których artyści budują drobiazgowe muzyczne „mikrokosmosy”. Hipnotyczne i zaskakująco przystępne połączenie awangardowego jazzu, minimalizmu i ambientu gwarantuje niesamowitą podróż w nieznane. Polecamy również zwrócić uwagę na koncerty kolumbijskiego pianisty Ricarda Galla, który wystąpi ze swoim kwartetem, nietuzinkowego francuskiego indywidualisty Thomasa de Pourquery oraz rewelacyjnego klarnecisty François Houle.

Jazz w Narodowym Forum Muzyki to również okno na dźwięki z różnych stron, o czym mogliśmy przekonać się podczas ubiegłorocznej edycji, oraz wiele świetnych koncertów z cyklu „Jazz i muzyka świata”. Podczas tegorocznej edycji Jazztopadu nastawimy czujniej uszy w kierunku dwóch krajów – Węgier i Japonii. Będzie to okazja do spotkania m.in. ze świetną, żywiołową węgierską sceną freejazzową, reprezentowaną przez młodych muzyków z AMP Trio, a także z improwizatorską wirtuozerią Lukácsa Miklósa grającego na nieczęsto spotykanym w jazzie instrumencie, jakim są cymbały (publiczność NFM zna tego węgierskiego artystę z wykonania suity Charlesa Lloyda – Wild Man Dance). Podczas dźwiękowej podróży do Japonii czeka nas za to koncert w ciemności, z której wynurzą się dźwięki tradycyjnego instrumentarium (shō, koto, shamisen…), filmy, a także wieczór improwizacji, podczas którego wystąpią m.in. Masahiko Satoh i Akira Sakata. To tylko część wydarzeń, które czekają na słuchaczy podczas tegorocznej edycji festiwalu Jazztopad. Wrocławską jesień improwizacji wypełnią koncerty świetnych wykonawców – polskich i międzynarodowych, otwarte jam sessions, warsztaty, koncerty w mieszkaniach, panele dyskusyjne oraz wydarzenia dla najmłodszej publiczności.

Zapraszam na Jazztopad 2016!
Piotr Turkiewicz – dyrektor artystyczny festiwalu

Narodowe Forum Muzyki (NFM) – instytucja kultury miasta Wrocławia, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Wrocław, Województwo Dolnośląskie, zarejestrowana w Rejestrze Instytucji Kultury Gminy Wrocław pod nr RIK 38/2014.
Wdrożenie e-usług w Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu - etap 2 współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007 - 2013 oś priorytetowa 6. Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego o kulturalnego Dolnego Śląska (Turystyka i Kultura), działanie 6.5. Działania wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową.