8. MUSICA ELECTRONICA NOVA
19-27.05.2017, Wrocław
Narodowe Forum Muzyki

Program
19.05
piątek
godz. 23:59
Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej
ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław
John Zorn & Organ // koncert specjalny

John Zorn – organy
Ikue Mori – elektronika 

Opis:

Organy były jedną z moich bram do muzyki. W 1961 r., w wieku ośmiu czy dziewięciu lat, bardzo interesowałem się filmami grozy, a intensywna i przejmująca kreacja Lona Chaneya w filmie Upiór w operze najpierw zaprowadziła mnie do Bacha, potem do The Doors, Mauricio Kegla, Xenakisa, Ligetiego, Messiaena, Tournemiere’a, Korli Pandita, Terry’ego Rileya i innych. Chociaż rodzice nie zgodzili się na kupienie mi organów, to zawsze jakieś były w pobliżu – kilkoro przyjaciół miało w domach organy elektryczne, a na jednym z zeszytów szkolnych narysowałem klawiaturę i w czasie szczególnie nudnych lekcji, jak również w metrze wiozącym mnie do i ze szkoły, zwykłem na niej ćwiczyć. W końcu zacząłem zostawać dłużej po nabożeństwach w kościele luterańskim obok domu moich rodziców w Queens, gdzie organista (którego przezywałem E. Power Smalls) pozwalał mi improwizować na olbrzymich organach piszczałkowych, ale tylko wtedy, kiedy w pobliżu nikogo nie było. Zdumiewające brzmienie tego instrumentu dosłownie rozsadzało mi mózg – zróżnicowanie orkiestrowych dźwięków, barwność brzmienia i olbrzymia skala dynamiczna – był to instrument o ogromnej mocy. W połowie lat 60. było w tym wszystkim coś psychodelicznego – dźwięk prawdziwie nie z tego świata, inspirujący fantazję i wyobraźnię, przywodzący na myśl magię i mistycyzm. Czymże musiało być słuchanie takich dźwięków dla uczęszczających do kościoła w XVII w. – był to rzeczywiście muzyczny ekwiwalent gotyckiej katedry! Przez lata pożerałem organowe nagrania i snułem fantazje o własnych organowych koncertach na tym instrumencie w przyszłości.

Występy z cyklu Hermetic Organ rozpocząłem w 2011 r. Od tamtej pory dałem 15 recitali solowych na organach na całym świecie. Koncert we Wrocławiu będzie specjalną improwizacją przygotowaną w duecie z mistrzynią  muzyki elektronicznej, Ikue Mori.
John Zorn

John Zorn, fot. Scott Irvine
Narodowe Forum Muzyki (NFM) – instytucja kultury miasta Wrocławia, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Wrocław, Województwo Dolnośląskie, zarejestrowana w Rejestrze Instytucji Kultury Gminy Wrocław pod nr RIK 38/2014.
Wdrożenie e-usług w Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu - etap 2 współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007 - 2013 oś priorytetowa 6. Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego o kulturalnego Dolnego Śląska (Turystyka i Kultura), działanie 6.5. Działania wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową.