Miejsca festiwalowe

ul. Nowy Świat 28-30, 62-800 Kalisz

Kalisz to najstarsze miasto w Polsce, w którym Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski i najwybitniejsi europejscy wirtuozi XIX wieku, w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga, dawali koncerty. Aula UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego to przynależący do Filharmonii Kaliskiej obiekt uniwersytecki, w którym organizowane są również wydarzenia artystyczne. W auli znajduje się 408 miejsc siedzących oraz dwie loże. Doskonały system nagłośnienia zapewnia publiczności niesamowite doznania artystyczne.
ŹródłoŹródło 2

ul. Kolejowa 2, 55-300 Środa Śląska

Od najdawniejszych czasów przez Śląsk przebiegały ważne szlaki handlowe, łączące Europę wschodnią z zachodnią. Przy jednym z takich szlaków, już w XII w. powstała osada targowa o nazwie „Środa”, nazwę swą zawdzięczała targom odbywanym tutaj w każdą środę tygodnia. W obecnej dziś Środzie Śląskiej znajduje się jeden z najstarszych kościołów zachowanych na Dolnym Śląsku - wzmiankowany w 1233 r., wzniesiony został w 2. poł. XIII w. Obecnie jest to budowla orientowana, murowana z cegły, założona na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium zakończonym poligonalnie.
ŹródłoŹródło 2

plac Królowej Jadwigi 3, 56-500 Syców

Zbudowany w stylu klasycystycznym wg projektu Karola Gottharda Langhansa. Kościół do 1945 był prywatną kaplicą panów stanowych Biron von Curland - tutejszych ostatnich właścicieli ziemskich. W roku 2002 został gruntownie odrestaurowany dzięki środkom z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz prywatnym darczyńcom. Wspaniała akustyka wnętrza sprawia, że oprócz funkcji sakralnej, służy ona również sztuce, poprzez organizowane w niej koncerty.
ŹródłoŹródło 2

plac Wolności 5, 57-256 Bardo

Założenie sanktuarium maryjnego w Bardzie związane jest z obecnością Cudownej Figurki Matki Bożej – najstarszej drewnianej, romańskiej rzeźby na Dolnym Śląsku. Obecna świątynia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona została w latach 1686-1704. Budowla z małymi zmianami zachowała się do naszych czasów. Mierzy 54 m długości, 26 m szerokości i może pomieścić około 5 tysięcy ludzi. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych na Dolnym Śląsku.
Źródło

ul. Farna 10, 63-700 Krotoszyn

Kościół wybudowany w latach 1592-1597 z fundacji Jana Rozdrażewskiego dla braci czeskich. Od 1600 roku funkcjonuje jako kościół katolicki. To późnogotycka, trzynawowa bazylikowa budowla z wieżą, na planie kwadratu. Nawy boczne są zwieńczone kaplicami o szczytach renesansowych. W ołtarzu znajduję się kopia obrazu Petera Paula Rubensa „Zdjęcie z krzyża".
Źródło

plac Zamkowy 1, 59-700 Bolesławiec

Kościół pomocniczy MB Nieustającej Pomocy, zbudowano w latach 1752-1756 jako kościół ewangelicki, na terenie zburzonego poprzednio zamku. 73 metrową neogotycką wieżę z piaskowca wybudowano w latach 1834-1835 według projektu późniejszego wykonawcy wiaduktu kolejowego Fryderyka Engelhardta Gansela. Z umieszczonych w jej wnętrzu trzech dzwonów wykonanych w 1971 roku największy nosi imię Matki Bożej Nieustającej pomocy i waży 1650 kg. Po 1945 roku zaniedbany kościół popadał w ruinę, od 1970 służy parafii katolickiej. Skromnie wyposażone wnętrze jednoprzestrzennej budowli przykryte jest dwuspadowym dachem.
ŹródłoŹródło 2

plac kard. Stefana Wyszyńskiego 1, 58-260 Bielawa

Pierwsze informacje o kościele w Bielawie pochodzą z 1288 r. Był to niewielki obiekt w stylu gotyckim, który przetrwał do 1864 r. po czym ze względu na stan techniczny (groził niekontrolowanym zawaleniem), został rozebrany. Obecny kościół został zbudowany w latach 1868-1876, wg projektu i pod osobistym nadzorem Alexisa Langera z Wrocławia, w stylu neogotyckim. Był remontowany w latach 1961-1966 i 1976. We wnętrzu kościoła zachowało się pierwotne wyposażenie z okresu budowy i kilka elementów (kamienne epitafia nagrobne) ze starego kościoła.
Źródło

plac kard. Stefana Wyszyńskiego 1, 67-200 Głogów

Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski zbudowano dla górników zagłębia miedziowego. Autorami projektu architektonicznego byli architekci Jerzy Gurawski i Marian Fikus z zespołem. Sylwetka całego zespołu sakralnego odwołuje się do pierwowzoru świątyni narastającej w przestrzeni. Projekt został nagrodzony honorową nagrodą Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszą realizację w latach 1989-1990.
ŹródłoŹródło 2

plac Kościelny 9, 57-300 Kłodzko

Za prawdopodobny początek budowy kościoła uznaje się 1194 rok, natomiast kamień węgielny położony został przez kłodzkich joannitów około 1344 roku. Inicjatorem budowy był arcybiskup praski Arnost z Pardubic. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kłodzku ma dwa oblicza - z zewnątrz późnogotycka bryła, lecz we wnętrzu zaskakuje nas złotem, bielą stiuku i przepychem baroku.
ŹródłoŹródło 2

ul. Zamkowa 4, 56-400 Oleśnica

Zamek Książąt Oleśnickich znajdujący się na dawnym szlaku bursztynowym jest najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Oleśnicy i jednym z największych i najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku. Jednocześnie najmniej znanym. W swojej historii istniał w postaci średniowiecznego grodu, zamku gotyckiego, renesansowej rezydencji książęcej, podlegającej wielokrotnym modernizacjom.
Źródło