16.09.2015
, środa
, godz. 21:30
Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej
ul. Kazimierza Wielkiego 29, Wrocław
Meystern ob allen Meystern – Conrad Paumann i piętnastowieczna niemiecka szkoła organowa
Wykonawcy:

Tasto Solo:
Guilermo Pérez – organetto, kierownictwo artystyczne
David Catalunya – clavisimbalum
Andres Alberto Gomez – organy
Reinhild Waldek – harfa gotycka

Program:

Utwory z tabulatur zawartych w Buxheimer Orgelbuch i Lochamer Liederbuch (1440–1470)

Redeuntes in Re [Bux]
Des meyen zit die fört daher [Bux – Loch]
Wach auff mein hort [Loch – Bux]
Des klaffers neyden [Loch]
Bonus tenor
Conlacrime [Loch – Bux]
O werder trost, Min Liebste zart [Bux]
Redeuntes in Ut [Bux]
Anauois [Loch]
Praeambulum super F [Loch – Bux]
Stüblin [Bux]
En discort (Virginem mire pulchritudinis) [Bux]
Wilhelmus Legrant [Loch – Bux]
Ellend und Jamer [Bux]
Ellend dw hast [Loch]
Redeuntes & Praeambulum super D [Bux]
Mit ganczem Willen wünsch ich dir [Loch]
Anonymous

Mistrz nad mistrzami, Conrad Paumann, zasłynął nie tylko jako wirtuoz, kompozytor i nauczyciel, był także znawcą budowy organów, mimo że od dziecka był niewidomy. Ponieważ sam nie mógł zapisać swoich kompozycji, znamy jedynie część jego dzieł, zanotowaną przez innych artystów. Dorobek piętnastowiecznego mistrza – nazywanego ojcem niemieckiej muzyki na instrumenty klawiszowe – upowszechniany jest dziś przede wszystkim przez mistrzowski zespół Tasto Solo.

Odkrywanie twórczości późnego średniowiecza wymaga dociekań muzykologicznych, wnikliwych badań nad budową gotyckich instrumentów, ale także eksperymentowania. „Improwizacja była kluczowym elementem estetyki muzycznej od końca XIV wieku – mówi Guillermo Pérez, założyciel Tasto Solo. – Nauka gry oznaczała naukę improwizacji, tak jak czytanie tabulatury zakładało możliwość krytyki, przerabiania, upiększania utworu. Wykonawca był do tego tak samo uprawniony jak kompozytor”. Nic dziwnego, że każdy występ Tasto Solo jest spektaklem. Program ma linię dramaturgiczną, artyści improwizują w rozbudowanych solówkach, dialogują, wymieniają się pomysłami.

Zespół zdobył sławę właśnie dzięki repertuarowi z muzyką Paumanna i jemu współczesnych. Kompozycje przetrwały do naszych czasów w manuskryptach Lochamer Liederbuch i Buxheimer Orgelbuch. Pierwszy zbiór nazwę zawdzięcza notatce na jednej ze stron: „Ten śpiewnik należy do Wolfeina z rodzinyh Lochamów”, zaś druga księga – z utworami organowymi – aż do XIX wieku znajdowała się w klasztorze w Buxheim w Szwabii. Dzieła w trakcie Wratislavii zabrzmią na clavisimbalum, organach, harfie gotyckiej i przede wszystkim na portatywie, na którym zagra Guillermo Pérez. Instrument (znany też pod włoską nazwą organetto), wygląda jak miniaturowe organy – tak małe, że można je zawiesić na pasku i nosić na szyi, grając np. w trakcie procesji. W odróżnieniu od właściwych organów na portatywie można przyciskać klawisze tylko pojedynczo – tasto solo.

Cennik:

VIP 80 zł / N 50 zł / U 30 zł

Tasto Solo, fot. archiwum zespołu
Sfinansowano ze środkow: