17.09.2017
, niedziela
, godz. 19:00
Opera Wrocławska
ul. Świdnicka 35, 11-400 Wrocław
Mozart – La clemenza di Tito
Wykonawcy:

Teodor Currentzis – dyrygent
Maximilian Schmitt – Tito (tenor)
Karina Gauvin – Vitelia (sopran)
Anna-Lucia Richter – Servilia (sopran)
Stéphanie d’Oustrac – Sesto (mezzosopran)
Jeanine de Bique – Annio (sopran)
Willard White – Publio (bas)
Orkiestra i Chór musicAeterna

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart
La clemenza di Tito
KV 621 (wersja koncertowa)
Fragmenty Mszy c-moll KV 427: Kyrie, Laudamus te, Qui tollis, Benedictus
Adagio i fuga c-moll
KV 546
Mauerische Trauermusik
KV 477

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Operą Wrocławską

Czas trwania koncertu: [190'] / W koncercie przewidziana jest 20-minutowa przerwa.

Finał 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans zostanie poświęcony twórczości genialnego Wolfganga Amadeusa Mozarta. Przed nami wyjątkowa produkcja powstała we współpracy z Operą Wrocławską – inscenizacja ostatniej opery wielkiego klasyka, czyli La clemenza di Tito (Łaskawość Tytusa).

La clemenza di Tito powstała specjalnie na uroczystości koronacji cesarza Leopolda II na króla Czech. Dzieło to Mozart pisał w ogromnym pośpiechu – zamówienie otrzymał w lipcu 1791 roku, a premierę zaplanowano już na wrzesień! Dlaczego kompozytor zdecydował się w ogóle na stworzenie opery koronacyjnej? Namówił go do tego niejaki Domenico Guardasoni, odpowiedzialny za odpowiednie uświetnienie uroczystości cesarskiej. Tematykę dzieła wybrano ze względu na to, że kilka lat wcześniej Leopold II został nazwany „niemieckim Tytusem”. Z powodu ograniczeń czasowych zdecydowano się stworzyć libretto w oparciu o adaptowany muzycznie już około czterdziestu razy tekst znanego librecisty i pisarza – Pietra Metastasia. Niestety, pełna wirtuozowskich arii opera przez lata pozostawała zapomniana. Swoje „drugie życie” otrzymała dopiero pod koniec ubiegłego stulecia, kiedy to zaczęto coraz chętniej wystawiać ją w teatrach całego świata. La clemenza di Tito Mozart komponował w podobnym czasie co swój najsłynniejszy singspiel – Czarodziejski flet. I choć opowieść o młodym księciu Tamino ukończył nieco wcześniej operę La clemenza di Tito, to jej premiera odbyła się równo dwadzieścia cztery dni po koronacji Leopolda II.

Podczas wyjątkowego finałowego wieczoru festiwalu Wratislavia Cantans Mozartowska La clemenza di Tito zabrzmi w wykonaniu międzynarodowego grona solistów, którym towarzyszyć będą Orkiestra i Chór musicAeterna. Ten interesujący rosyjski zespół wokalno-instrumentalny jest dziś jednym z najbardziej rozchwytywanych ansambli wśród tych specjalizujących się w nurcie muzyki dawnej. Otwarci na wyzwania i nietuzinkowe projekty artyści z powodzeniem zajmują się również wykonawstwem muzyki XX wieku.

Cennik:
Typy miejsc Rodzaj biletów Ceny
VIP
  • Bilet VIP
180 PLN
I kategoria
  • I kat - Bilet normalny
  • I kat - Bilet ulgowy
130 PLN
110 PLN
II kategoria
  • II kat - Bilet normalny
  • II kat - Bilet ulgowy
100 PLN
80 PLN
III kategoria
  • III kat - Bilet normalny
  • III kat - Bilet ulgowy
70 PLN
50 PLN
Bilety na to wydarzenie nie podlegają zwrotowi. / Tickets for this event are not refundable.
Orkiestra i Chór musicAeterna, fot. materiały prasowe
Oglądaj
Oficjalny spot festiwalu