09.09.2017
, sobota
, godz. 21:00
kościół Uniwersytecki pw. Najświętszego Imienia Jezus
plac Uniwersytecki 1, Wrocław
Monteverdi – Nieszpory
Wykonawcy:

Jean Tubéry – kierownictwo artystyczne
Ensemble La Fenice

Program:

Claudio Monteverdi Vespro della Beata Vergine SV 206

Czas trwania koncertu: [110'] / w koncercie nie przewidziano przerwy

Claudio Monteverdi był nie tylko jednym z pierwszych twórców operowych. Obok doskonałych dzieł scenicznych kompozytora w jego dorobku znaleźć można równie udane utwory religijne. Jeden z nich, czyli Vespro della Beata Vergine (Nieszpory Maryjne), usłyszymy w wykonaniu francuskiego zespołu muzyki dawnej La Fenice.

Monteverdi skomponował Vespro della Beata Vergine w 1610 roku – w czasie, gdy miał już za sobą szereg sukcesów artystycznych, związanych przede wszystkim z twórczością operową. Nieszpory były pierwszym dziełem religijnym, które artysta skomponował po trwającej niemal dwadzieścia pięć lat przerwie w pracy nad twórczością sakralną. Kompozycja od samego początku została pomyślana jako muzyka liturgiczna oparta na tradycyjnych melodiach chorałowych. Jednak nowatorskie podejście Monteverdiego sprawiło, że dzieło to stało się bliższe w brzmieniu raczej ówczesnej muzyce świeckiej niż muzyce, którą zwykło się wykonywać podczas uroczystości kościelnych czy nabożeństw. Odważne zabiegi twórcy sprawiły, że Vespro della Beata Vergine stała się kompozycją ponadczasową, przyjmowaną z ogromnym entuzjazmem również przez współczesnych słuchaczy.

Francuski ansambl Le Fenice powstał dwadzieścia siedem lat temu z inicjatywy kornecisty Jeana Tubéry’ego . Swoją nazwę zespół zawdzięcza feniksowi – mitologicznemu zwierzęciu, które odradza się z popiołu. Tego rodzaju odwołaniem artyści pragną zaznaczyć istotny wpływ włoskiej muzyki barokowej na twórczość europejską. Wyjątkowy zespół tworzą międzynarodowej sławy soliści specjalizujący się w muzyce dawnej. Efektem ich współpracy są występy na prestiżowych festiwalach i wydarzeniach muzycznych promujących twórczość minionych epok, a także budzące podziw krytyków nagrania – w tym liczne albumy z twórczością Claudia Monteverdiego.

Cennik:
Typy miejsc Rodzaj biletów Ceny
Miejsca VIP
  • Bilet VIP
130 PLN
I Strefa
  • I kat - Bilet normalny
  • I kat - Bilet ulgowy
110 PLN
90 PLN
II Strefa
  • II kat - Bilet normalny
  • II kat - Bilet ulgowy
70 PLN
50 PLN
Dostawki
  • Dostawki
20 PLN
Bilety na to wydarzenie nie podlegają zwrotowi. / Tickets for this event are not refundable.
La Fenice / fot. Bertrand Pichene
Oglądaj
Oficjalny spot festiwalu