11.09.2017
, poniedziałek
, godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Et exspecto resurrectionem
Program:

Olivier Messiaen Et exspecto resurrectionem mortuorum

***
Grażyna Pstrokońska-Nawratil Uru Anna / Światło Nieba

Czas trwania koncertu: [90'] / W koncercie przewidziana jest przerwa.

Festiwal Wratislavia Cantans zaprasza na niezwykłe spotkanie z muzyką XX wieku. W programie poruszające dzieło religijne Oliviera Messiaena – kompozytora cieszącego się na całym świecie mianem charyzmatycznego pedagoga. Jedną z jego uczennic była autorka utworu Uru Anna / Światło Nieba, Grażyna Pstrokońska-Nawratil.

Twórczość Oliviera Messiaena z jednej strony ukazuje śmiałość kompozytora w poszukiwaniu nowatorskich brzmień, a z drugiej – mistycyzm wynikający z filozoficznych zamiłowań artysty. Co więcej, wśród niezwykłych zainteresowań kompozytora odnaleźć też można badania nad śpiewem ptaków (które zapisywał w notatniku podczas spacerów), a także japońską i hinduską kulturę muzyczną. W wieku dwudziestu trzech lat Messiaen został organistą w paryskim kościele Trinité – z funkcją tą nie rozstał się już nigdy. Stąd też muzyka religijna zajmuje znaczące miejsce w jego twórczości. Pośród dzieł inspirowanych tradycją chrześcijańską wyróżnia się Et exspecto resurrectionem mortuorum (I oczekuję wskrzeszenia umarłych). Dzieło to powstało w latach 60. XX wieku ku pamięci ofiar dwóch wojen światowych. Ta niezwykle emocjonalna kompozycja została podzielona na pięć części, z których każda rozpoczyna się mottem zaczerpniętym z Pisma Świętego.

Messiaen jak nikt inny wpłynął na muzykę XX wieku. Pośród jego uczniów odnajdujemy takie postaci, jak m.in. Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen czy Iannis Xenakis. Na zajęcia prowadzone przez kompozytora uczęszczała również Grażyna Pstrokońska-Nawratil – ciesząca się uznaniem artystka, od lat prowadząca klasę kompozycji we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jej muzyczny fresk Uru Anna / Światło Nieba doskonale koresponduje z religijnym dziełem francuskiego mistrza. W ramach festiwalu Wratislavia Cantans te niezwykłe utwory usłyszymy w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej, którą poprowadzi Marzena Diakun – jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich dyrygentek, laureatka tegorocznego Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka poważna.

Cennik:
Typy miejsc Rodzaj biletów Ceny
VIP
  • Bilet VIP
  • Bilet VIP & VIP Room
60 PLN
110 PLN
I kategoria
  • I kat - Bilet normalny
  • I kat - Bilet ulgowy
  • -10% z Kartą Melomana - Bilet normalny
  • -10% z Kartą Melomana - Bilet ulgowy
45 PLN
30 PLN
40 PLN
25 PLN
II kategoria
  • II kat - Bilet normalny
  • II kat - Bilet ulgowy
40 PLN
25 PLN
III kategoria
  • III kat - Bilet normalny
  • III kat - Bilet ulgowy
35 PLN
20 PLN
Bilety na to wydarzenie nie podlegają zwrotowi. / Tickets for this event are not refundable. VIP Room jest dostępny w trakcie przerwy.
Marzena Diakun / fot. Łukasz Rajchert
Oglądaj
Oficjalny spot festiwalu