13.09.2017
, środa
, godz. 20:00
Bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety
Świętej Elżbiety 1/2, 11-400 Wrocław
500-lecie reformacji
Wykonawcy:
Program:

Josquin des Pres (1450–1521) Credo z Missa Gaudeamus
Johann Walter (1496–1570) Wir glauben all’ an einen Gott
Josquin des Pres Victimae paschali laudes
Johann Walter Christ lag in Todesbanden
Johann Hermann Schein (1586–1630) Christ lag in Todesbanden
Gregor Lange (ok. 1540–1587) Velum templi
Josquin des Pres Agnus Dei z Missa Gaudeamus
Johann Walter Verleih uns Frieden
Samuel Besler (1574–1625) Patris sapientia
Heinrich Schütz (1585–1672) Verleih uns Frieden / Gib unsern Fürsten
Josquin des Pres Miserere
Gregor Lange Benedicat tibi
Johann Hermann Schein Erbarm’ dich mein, o Herre Gott
Samuel Besler Ich bitt o Herr
Johann Walter Erbarm’ dich mein, o Herre Gott


Czas trwania koncertu: [80'] / w koncercie nie przewidziano przerwy.

Podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans nie zapominamy o jubileuszu 500. rocznicy reformacji. Stąd też wyjątkowe spotkanie w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety – niemal w całości poświęcone protestanckiej muzyce renesansu i baroku, a także uwielbianej przez Marcina Lutra twórczości Josquina des Preza.

Dzieła Josquina des Preza należą dziś do jednych z najchętniej wykonywanych utworów doby renesansu. Franko-flamandzki kompozytor zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowej muzyki religijnej, którą napisał jeszcze przed reformacją. W niektórych kompozycjach za pomocą użycia konkretnej liczby dźwięków i taktów ukrywał filozoficzne przesłanie dzieła. Nie bez powodu sam Marcin Luter wspominał o twórczości des Preza: „Inni muzycy robią z nutami to, co potrafią, Josquin robi to, co chce”. Uznaniem Lutra cieszył się również jego bliski przyjaciel – Johann Walter. Kompozytor nie tylko współtworzył chorał protestancki (który w przeciwieństwie do gregoriańskiego śpiewano w języku ojczystym), lecz także opracował na życzenie Lutra pierwszy śpiewnik dla zwolenników reformacji. Wśród wykonywanych do dziś pieśni protestanckich znajdziemy również te autorstwa Johannesa Eccarda. Na tle świetnych kompozytorów i organistów odpowiedzialnych za oprawę muzyczną renesansowych i barokowych liturgii protestanckich z pewnością wyróżnia się także Heinrich Schütz – jeden z ojców niemieckiej szkoły organistowskiej, którą ponad sto lat później doprowadził do perfekcji Johann Sebastian Bach.

Perły muzyki protestanckiej usłyszymy w wykonaniu Vocalconsort Berlin. Zespół powstał w 2003 roku i od tego czasu współpracował z wieloma słynnymi dyrygentami, takimi jak m.in. Marcus Creed, René Jacobs czy Gary Cooper. Muzycy specjalizują się w wykonawstwie muzyki barokowej, choć nieraz zaskoczyli już słuchaczy ciekawymi interpretacjami kompozycji współczesnych.

Cennik:
Typy miejsc Rodzaj biletów Ceny
Miejsca VIP
  • Bilet VIP
70 PLN
Miejsca normalne
  • Bilet normalny
  • Bilet ulgowy
50 PLN
30 PLN
Dostawki
  • Dostawki
20 PLN
Bilety na to wydarzenie nie podlegają zwrotowi. / Tickets for this event are not refundable.
Vocalconsort Berlin, fot. Kristof Fischer
Oglądaj
Oficjalny spot festiwalu