13.09.2018
, czwartek
, godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Madame Curie
Wykonawcy:

Wojciech Michniewski – dyrygent
Anna Mikołajczyk – Madame Curie (sopran)
Paweł Skałuba – Pierre Curie (tenor)
Tomasz Rak – Paul Langevin (baryton)
Leszek Skrla – Einstein (baryton)
Monika Fedyk-Klimaszewska – Missy Maloney (mezzosopran)
Elżbieta Czajkowska-Kłos – taniec
Polski Chór Kameralny Polish Chamber Choir Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski – kierownictwo artystyczne
NFM Filharmonia Wrocławska

Marek Weiss – reżyser


 

Program:

Elżbieta Sikora Madame Curie

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

 

Wyjątkowe, silne kobiety, muzyka i życie wypełnione pasją – to festiwalowa propozycja, której nie można pominąć. Opera Madame Curie jest spojrzeniem na polską noblistkę oczami wybitnej kompozytorki Elżbiety Sikory. Promieniująca wręcz moc dzieła to również zasługa libretta pióra Agaty Miklaszewskiej, autorki tekstu do musicalu Metro, który nie schodzi z afisza od prawie trzydziestu lat. Pierwsze wrocławskie wykonanie Madame Curie będzie niecodzienną okazją do odkrycia nowoczesnego oblicza opery oraz do zobaczenia znanej nam ze szkół postaci Marii Skłodowskiej-Curie jako kobiety z krwi i kości.

W szczególnie wymagającej roli tytułowej – Madame Curie w ogóle nie schodzi ze sceny i śpiewa niemal nieprzerwanie – wystąpi zjawiskowa Anna Mikołajczyk. Emocje bohaterki zostaną wyrażone także przez tancerkę, której obecność nawiąże do przyjaźni badaczki ze znaną w jej czasach baletnicą Loïe Fuller, autorką koncepcji tańca-rzeźby. Fuller próbowała używać radu do malowania kostiumów scenicznych i tak jak Maria padła ofiarą choroby popromiennej. W półscenicznym wykonaniu tej opery w Narodowym Forum Muzyki weźmie udział także ceniony Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Koncert poprowadzi przyjaciel Sikory, również kompozytor, Wojciech Michniewski.

„Jej życie jest gotowym scenariuszem – my tylko interpretowaliśmy fakty z jej życia” – wspomina pracę nad dziełem kompozytorka. Sikorę z postacią noblistki łączy siła charakteru, konsekwentne rozwijanie swojego talentu oraz emigracja z Polski do Francji. A co jeszcze wiemy o Skłodowskiej-Curie, znanej z pomników, nazw ulic i szkół, z wizerunku na starych banknotach? Jest pierwszą kobietą laureatką Nagrody Nobla i do dziś jedyną wśród pań, która zdobyła to wyróżnienie dwukrotnie. Jednak twórcy opery skupili się na przedstawieniu osobowości badaczki, która zrewolucjonizowała naukę, pokonując niebywałe trudności: niechęć otoczenia, bariery kulturowe i własne słabości. Kochała swojego męża i naukowego partnera, którego nagle straciła, była matką, ściągnęła na siebie potępienie społeczne za romans z żonatym mężczyzną, uratowała wielu ludzi, wykonując prześwietlenia w szpitalach polowych w trakcie I wojny światowej. Zgłębiając fascynujące i niebezpieczne zjawisko promieniotwórczości, musiała mierzyć się z pytaniem, czy wszystkie badania naukowe przynoszą światu pożytek. Ten problem jest motywem przewodnim Madame Curie.

W operze pojawia się najbliższa Sikorze muzyka elektroniczna, współczesnego charakteru nadają dziełu także gitara elektryczna i saksofon. Jest również akordeon, którego noblistka nieraz słuchała na ulicach Paryża. Ta rzadko wystawiana w Polsce opera powstała zaledwie siedem lat temu (w stulecie przyznania Skłodowskiej-Curie drugiego Nobla) z okazji Roku Chemii, któremu patronowała badaczka, a premiera odbyła się w Paryżu w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Teraz, nareszcie, możemy zobaczyć dzieło we Wrocławiu.

Cennik:
Typy miejsc Dostępność Rodzaj biletów Ceny
VIP Dostępne
  • Bilet VIP
  • Bilet VIP & VIP Room
110 PLN
200 PLN
I kategoria Dostępne
  • PRZEDSPRZEDAŻ I kat - Bilet normalny
  • PRZEDSPRZEDAŻ I kat - Bilet ulgowy
70 PLN
50 PLN
II kategoria Dostępne
  • PRZEDSPRZEDAŻ II kat - Bilet normalny
  • PRZEDSPRZEDAŻ II kat - Bilet ulgowy
50 PLN
30 PLN
III kategoria Ostatnie miejsca
  • III kat - Bilet normalny
  • III kat - Bilet ulgowy
45 PLN
25 PLN
Bilety na to wydarzenie nie podlegają zwrotowi. Pula miejsc w przedsprzedaży jest ograniczona. / Tickets for this event are not refundable. The pool of Early Bird tickets is limited.
Elżbieta Sikora / fot. Łukasz Rajchert
Oglądaj
Elżbieta Sikora o Madame Curie