Program
27.11
piątek
godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Anders Jormin | Trilok Gurtu, Maallem Mokhtar Gania, Wacław Zimpel – premiery

I część: Anders Jormin – premiera (zamówienie festiwalu)
Anders Jormin 
– kontrabas / double bass
Hans EkAnna Szostak
– dyrygenci
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
NFM Filharmonia Wrocławska


II część
Trilok Gurtu, Maalem Mokhtar Gania, Wacław Zimpel – premiera
Trilok Gurtu – perkusja, instrumenty perkusyjne
Maallem Mokhtar Gania  – gimbri
Wacław Zimpell – klarnety
 

Program:

Zamówienia kompozytorskie festiwalu Jazztopad

 

Po koncercie zapraszamy na jam session.

 

Mateusz Rybicki, Zbigniew Kozera, Samuel Hall

Galeria Neon Side, ul. Ruska 46c

 

Opis:

27 listopada Sala Główna KGHM Narodowego Forum Muzyki wypełni się premierowymi dźwiękami. Czekają nas dwa koncerty: w pierwszym jazzowy kontrabas Andersa Jormina spotka się z brzmieniem orkiestry symfonicznej i chóru, druga część natomiast upłynie pod znakiem fuzji jazzu z muzyką świata. Choć usłyszymy całkiem odmienne od siebie style, obie części koncertu mają wspólny mianownik: zainteresowanie artystów mistycznym wymiarem muzyki. Podczas obydwu wieczorów usłyszymy całkowicie premierowe dzieła.
Szwedzki kontrabasista i kompozytor Anders Jormin zasłynął występami w Bobo Stenson Trio, współpracą z Tomaszem Stańką, z którym nagrał trzy albumy, a także z Matsem Gustafssonem czy Donem Cherry – jednak równie znany jest z nagrań solowych. Wielokrotnie dawał wyraz swojej fascynacji muzyką dawną, sakralną czy folklorem, wykraczając swobodnie poza granice jazzu i tworząc własną, eklektyczną formułę o charakterystycznym skandynawskim odcieniu. Na wrocławskiej scenie kontrabasista spotka się z Orkiestrą Symfoniczną NFM oraz chórem Camerata Silesia, jedną z najznamienitszych polskich formacji śpiewaczych.

Trilok Gurtu to wirtuoz perkusji i tabli, Maallem Mokhtar Gania to mistrz gimbri – tradycyjnego instrumentu marokańskich muzyków i mistyków Gnawa. Z kolei Wacław Zimpel, polski klarnecista, w swojej muzyce łączy elementy rytualne pochodzące z różnych kultur. Współpraca tych trzech znakomitych osobowości może zaowocować wyjątkową mieszanką: transową, uduchowioną i z pewnością porywającą.

Trilok Gurtu, fot. archiwum artysty