Program
23.11
poniedziałek
godz. 19:00
NFM, Sala Czarna
plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
Donkey Monkey | Santos Silva Draksler Zetterberg

I część / Donkey Monkey
Eve Risserr – fortepian, instrumenty klawiszowe
Yuko Oshima – perkusja, sampler

II część:  Draksler / Santos Silva / Zetterberg
Susana Santos Silva – trąbka
Kaja Draksler – fortepian
Torbjörn Zetterberg– kontrabas

Program:

Koncert zespołu Donkey Monkey w ramach serii „Jazz Migration” stworzonej przez AJC celem wspierania profesjonalnego rozwoju nowych zespołów jazzowych.

Opis:

Pierwszą część wieczoru wypełnią dźwięki japońsko-francuskiego duetu Donkey Monkey. Yuko Oshima (perkusja, sampler, śpiew) wnosi doń swoje doświadczenie zdobyte na freakowej japońskiej scenie rockowej, a Eve Risser (fortepian, klawisze, śpiew) – bagaż europejskiej muzyki współczesnej. Swoje fascynacje z przymrużeniem oka przetwarzają na przewrotne i szalone improwizacje, tworząc muzykę… nie-do-końca-poważną.
Po tak mocnym otwarciu wystąpią Susana Santos Silva, Kaja Draksler i Torbjorn Zetterberg, czyli trąbka, kontrabas i fortepian w twórczej fuzji. Portugalska trębaczka Susana Santos Silva jest liderką założonego przez siebie kwintetu, a także współzałożycielką wytwórni Carimbo, skupiającej się na jazzowej scenie Porto. Słoweńska pianistka i kompozytorka Kaja Draksler przyznaje, że najbardziej fascynują ją „źródła muzycznego języka”, do których stara się docierać w swojej muzyce; największymi autorytetami dla niej są Thelonious Monk i Cecil Taylor. Draksler zdobywała koncertowe szlify w założonym przez siebie Acropolis Quintet, zespole o świeżym, iskrzącym podejściu do jazzu, podlanym wpływami brzmień z południa Europy. Torbjorn Zetterberg z kolei jest przede wszystkim znany z nagrań ze swoim kwintetem Hot Five, tworzącym w nurcie post-bopu z nutą awangardy. Troje utalentowanych, ambitnych i bardzo obiecujących muzyków na scenie przemówi wspólnie językiem współczesnego młodego jazzu.

Donkey Monkey, fot. archiwum