Program
16.11
piątek
godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Chick Corea: Solo Piano

Chick Corea – fortepian

Program:

Chick Corea: Solo Piano

From Mozart to Monk to Corea

Część I

***

Część II

Czas trwania koncertu: [120']

Opis:

Chick Corea to jedna z kluczowych postaci dla muzyki jazzowej ostatniego półwiecza. Pianista rozwijający kolejne gałęzie muzyki improwizowanej, a także wyjątkowy kompozytor, którego najpopularniejsze utwory należą do standardów jazzowych. Chick Corea jest także jednym z najbardziej docenianych i najczęściej nagradzanych artystów na świecie. Jest zdobywcą prestiżowego lauru NEA Jazz Masters i dwudziestu dwóch nagród Grammy (był aż sześćdziesiąt cztery razy nominowany do tej nagrody!). Jego nazwisko od kilku lat widnieje w Hall of Fame magazynu „DownBeat”. Od połowy lat 60. Chick Corea budował swój dorobek fonograficzny, nagrywając z legendami jazzu.

Jego współpraca z Milesem Davisem zaowocowała płytami pionierskimi dla nurtu fusion (m.in. In a Silent Way i Bitches Brew), który w następnej dekadzie rozwijał w autorskich grupach. Jako lider zespołu Return to Forever stał się jednym z najbardziej wpływowych artystów jazz-rocka; w kolejnych latach muzykę tę wykonywał w ramach projektu Chick Corea Elektric Band. W obszernej dyskografii pianisty znajdziemy jednak pozycje obowiązkowe dla fanów zarówno głównego jazzowego nurtu, jak i awangardy. W wielości projektów, które tworzył, a także w ich zróżnicowaniu stylistycznym widoczny jest cały wachlarz jego możliwości i niespożytych pokładów kreatywności.

Największe uznanie publiczności jazzowej przyniosły mu koncerty w małych składach, zarówno w triach firmowanych jego nazwiskiem, a współtworzonych przez często zmieniających się basistów i perkusistów (wśród nich byli m.in. Miroslav Vitouš i Roy Haynes, Eddie Gómez i Paul Motian, Avishai Cohen i Jeff Ballard, Christian McBride i Steve Gadd, John Patitucci i Antonio Sánchez), jak i w duetach (z Garym Burtonem, Bélą Fleckiem, Bobbym McFerrinem czy Herbiem Hancockiem). W Narodowym Forum Muzyki ikona jazzu zaprezentuje repertuar solowy.

Chick Corea / fot. Aaron Meekombs