Program
20.11
wtorek
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
TD Vancouver Jazz Festival Presents: Sick Boss i goście – Lina Allemano i Samuel Hall

TD Vancouver Jazz Festival Presents: Sick Boss i goście – Lina Allemano i Samuel Hall

Cole Schmidt – gitara elektryczna
James Meger – gitara basowa
Tyson Naylor – fortepian, syntezator
Lina Allemano – trąbka
Samuel Hall – perkusja

Opis:

Sick Boss to grupa założona przez Cole’a Schmidta – gitarzystę, kompozytora i jednego z najciekawszych improwizatorów środowiska muzycznego Vancouver, inspirującego się w równym stopniu Jimim Hendrixem, co muzyką folkową. Trzon siedmioosobowego kolektywu, złożonego z cenionych i zapracowanych kanadyjskich instrumentalistów, stanowią – poza Cole’em Schmidtem – basista James Meger  i perkusista Dan Gaucher. Zespół jest związany z niezależną oficyną wydawniczą Drip Audio, która od 2005 roku konsekwentnie prezentuje w swoim katalogu muzykę przekraczającą stylistyczne podziały.

Debiutancki album grupy, zatytułowany po prostu Sick Boss, został wydany w maju zeszłego roku. Materiał nagrano niemal dwa lata wcześniej w Warehouse Studio. Zarejestrowane ścieżki dźwiękowe (ich łączny czas trwania to blisko pięćdziesiąt godzin) przez następny rok poddawano eksperymentom w trakcie analogowej  i cyfrowej edycji. Owocem tego żmudnego procesu jest album trudny do stylistycznego zaszufladkowania, co było jednym z artystycznych założeń muzyków i wytwórni. Debiutancki krążek z jednej strony stawia na rockową, czasem psychodeliczną ekspresję z wykorzystaniem elektroniki i rozbudowanego instrumentarium, a z drugiej jest dopieszczoną, gęstą produkcją, łączącą piękne melodie, powtarzalne riffy i kreatywną improwizację.

Bogaty i zróżnicowany repertuar, z którym zespół Sick Boss przyjeżdża na wrocławski festiwal, został doceniony w kanadyjskich mediach – trafił na listę dziesięciu najlepszych płyt minionego roku, razem z albumami takich twórców, jak Tim Berne, Craig Taborn czy Ralph Towner.

Sick Boss / fot. archiwum zespołu