Program
25.11
niedziela
godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Esperanza Spalding

Esperanza Spalding
Alexander Hawkins – fortepian

Opis:

Esperanza Spalding to basistka, wokalistka i kompozytorka, która w ostatnich latach stała się jedną z najbardziej popularnych postaci światowego jazzu. Jej fonograficzny dorobek to sześć autorskich płyt, za które otrzymała łącznie cztery nagrody Grammy. Pierwszą statuetkę zdobyła w obszernej kategorii „Best New Artist”, czego nigdy wcześniej nie udało się osiągnąć jazzowym artystom (do nagrody nominowani byli wówczas Justin Bieber, Drake, zespół Florence and the Machine oraz grupa Mumford and Sons).

W dotychczasowej karierze Esperanza Spalding występowała z takimi ikonami muzyki, jak Wayne Shorter, Herbie Hancock, Prince i Stevie Wonder, brała także udział w nagraniu albumów artystów jazzowych, m.in. Jacka DeJohnette’a i Joe Lovano, oraz takich gwiazd muzyki pop, jak Bruno Mars i Janelle Monáe. Mimo młodego wieku w zeszłym roku otrzymała od Harvard University stanowisko profesora, a w maju tego roku od władz swej macierzystej uczelni – Berklee College of Music – tytuł doktora honoris causa.

Ostatni album Amerykanki, zatytułowany Exposure, został wydany w grudniu nakładem Concord Records. Esperanza Spalding wprowadziła dla swoich fanów pionierskie rozwiązanie: za pośrednictwem portalu społecznościowego transmitowała na żywo przebieg prac nad powstającym materiałem. Relacja trwała trzy doby bez przerw i ukazała cały proces rejestracji płyty – od tworzenia utworów po postprodukcję dźwięku. W czasie transmisji możliwy był zakup albumu w przedsprzedaży, a limitowany nakład w liczbie 7777 egzemplarzy został wyprzedany w trzeci dzień pracy zespołu w NRG Recording Studios.

Esperanza Spalding oprócz tego, że jest aktywna artystycznie, angażuje się także w akcje charytatywne oraz działanie na rzecz równości rasowej.

Esperanza Spalding / fot. Carmen Daneshmandi