22.11
czwartek
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
Simon Barker & Hamid Drake Duo – premiera | Avishai Cohen Bigger Vicious – premiera

Simon Barker & Hamid Drake Duo – premiera
Simon Barker – perkusja
Hamid Drake – perkusja

Bigger Vicious – premiera
Avishai Cohen – trąbka, efekty
Yonathan Avishai – fortepian, instrumenty klawiszowe
Yonatan Albalak – gitara, gitara basowa                                                                       
Uzi Ramirez – gitara
Barak Mori – kontrabas, gitara basowa
Aviv Cohen – perkusja
Ziv Ravitz – perkusja

Program:

Część I: Simon Barker & Hamid Drake Duo – premiera

***

Część II: Bigger Vicious

Partner koncertu:

Opis:

Duet muzyków posiadających ogromny dorobek artystyczny, dysponujących bogatą paletą środków ekspresji i rewelacyjnym warsztatem technicznym, którzy swoją twórczością rozwijają rolę perkusji we współczesnej muzyce improwizowanej.

Hamid Drake jest niekwestionowaną ikoną muzyki freejazzowej. To perkusista związany przede wszystkim z chicagowskim środowiskiem Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM), udzielający się także w formacjach, którym bliżej do nurtu world music. Hamid Drake gra na standardowym zestawie perkusyjnym, ale często korzysta też z instrumentów etnicznych. Lista artystów, z którymi współpracował, jest imponująca, znajdują się na niej największe gwiazdy muzyki freejazzowej, m.in. Evan Parker, Peter Brötzmann, William Parker, Fred Anderson czy Don Cherry, a także legendy jazzu w mniejszym stopniu związane ze sceną awangardową, jak Herbie Hancock czy Wayne Shorter. Simon Barker to jeden z najciekawszych perkusistów w Australii. W swojej dotychczasowej karierze wziął udział w nagraniu blisko siedemdziesięciu albumów, występował z takimi artystami, jak Jason Moran, Marilyn Crispell, Tim Berne czy Joe Lovano. Od lat rozwija swoją twórczość w ramach projektów solowych. Jako jeden z niewielu perkusistów koncertujących i rejestrujących płyty w pojedynkę jest ceniony za muzyczną wyobraźnię i oryginalność. Simon Barker jest również pedagogiem wykładającym w konserwatorium muzycznym w Sydney, a także uczącym w ramach warsztatów mistrzowskich na całym świecie.

Pod szyldem Bigger Vicious kryje się rozbudowany skład Avishaia Cohena – muzyka, który na wrocławski koncert szykuje premierę nowego materiału.

Urodzony w Tel Awiwie, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku trębacz obecnie jest związany z monachijską wytwórnią ECM, w której do tej pory wydał dwa doskonale przyjęte albumy. Avishai Cohen przez ostatnie lata regularnie zajmuje wysokie pozycje w dorocznych zestawieniach branżowych pism i stacji radiowych (takich jak m.in. „JazzTimes”, „Jazz Magazine France”, „DownBeat” czy TSF Jazz). Oprócz tego, że realizuje autorskie projekty, współtworzył także ważne formacje, jak SFJAZZ Collective czy Mark Turner Quartet. Do tej pory zespół o nazwie Big Vicious był kwintetem, a pomysł założenia formacji powstał w trakcie jam sessions odbywających się w południowo-wschodniej części Manhattanu. Wtedy to Avishai Cohen zdecydował się powołać do życia grupę, w której swoją grę na trąbce połączyłby z efektami elektronicznymi oraz wykorzystaniem podwójnej sekcji rytmicznej. Efektem mieszanki gatunkowej tworzonej przez Big Vicious były instrumentalne piosenki oparte na rockowych riffach i wypełnione improwizacjami lidera. Ostateczny kształt zespołu stanowili dwaj perkusiści i dwaj gitarzyści. Dzięki wzmocnieniu grupy przez dodanie partii basowych i wkomponowanie do składu instrumentów klawiszowych możliwe będzie poszerzenie stylistyki wypracowywanej w ramach dotychczasowej działalności. Bigger Vicious to nowy septet jednego z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych trębaczy na współczesnej scenie jazzowej.

Bigger Vicious / fot. archiwum zespołu