20.11
środa
godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
Dzień austriacki

chuffDRONE
Lisa Hofmaninger – saksofon sopranowy, klarnet basowy
Robert Schröck – saksofon altowy, klarnet
Jul Dillier – fortepian
Judith Ferstl – kontrabas
Judith Schwarz – perkusja

***
Shake Stew
Lukas Kranzelbinder – kontrabas, lider
Johnny Schleiermacher – saksofon tenorowy
Mario Rom – trąbka
Oliver Potratz – gitara basowa, kontrabas
Niki Dolp – perkusja, instrumenty perkusyjne
Mathias Koch – perkusja, instrumenty perkusyjne

Gościnnie: 
Robert Schröck – saksofon altowy

Program:

Partner koncertu:

Opis:

Austriacka grupa chuffDRONE prezentuje zróżnicowany repertuar jazzowy, otwarty na muzyczne eksperymenty. To formacja bez lidera, która niekonwencjonalnymi kompozycjami i żarliwymi improwizacjami wypracowała oryginalny styl. Piątka niepokornych artystów zagra we Wrocławiu nowy materiał, który w najbliższych miesiącach ukaże się na drugiej płycie zespołu.

Grupa powstała siedem lat temu w Linzu, założyli ją młodzi artyści poszukujący własnego brzmienia. Już w 2013 roku chuffDRONE intensywnie koncertował w austriackich klubach i na festiwalach, a także osiągnął pierwszy ważny sukces, zdobywając BAWAG P.S.K. Next Generation Jazz Award. Poza nagrodą pieniężną kwintet otrzymał możliwość zaprezentowania się przed liczną i wyrobioną publicznością zgromadzoną w najsłynniejszym austriackim klubie jazzowym – Porgy & Bess. Zespół wykorzystał tę szansę na tyle skutecznie, że od tamtego czasu jest regularnie zapraszany do wiedeńskiego klubu. Kilka miesięcy po zdobyciu nagrody grupa zarejestrowała materiał na swoją debiutancką płytę zatytułowaną po prostu chuffDRONE; została ona wydana w 2015 roku pod szyldem wytwórni Jazzwerkstatt. Album zebrał bardzo pozytywne recenzje, dzięki którym kwintet zaczął występować także poza granicami Austrii. Od założenia zespołu wśród jego członków są saksofonistka i klarnecistka Lisa Hofmaninger, kontrabasistka Judith Ferstl oraz perkusistka Judith Schwarz. Ponad rok temu, kiedy to zmienił się skład formacji, do grupy dołączyli pianista Jul Dillier i saksofonista altowy Robert Schröck. Muzyka zespołu stale ewoluuje, a nowi instrumentaliści dodatkowo zmienili jej charakter – również dlatego, że Dillier w swojej twórczości korzysta z nieszablonowych technik wykonawczych, grając na fortepianie preparowanym. Latem chuffDRONE planuje zarejestrować materiał na następną płytę. Kwintet zagra we Wrocławiu po raz pierwszy, choć w Polsce występował dotąd dwukrotnie. Będzie to jednak jego pierwsza wizyta z premierowym repertuarem.

Shake Stew to septet, który w niecałe trzy lata zawojował austriacką scenę jazzową, a obecnie zdobywa coraz większą rzeszę fanów na rynku międzynarodowym, koncertując m.in. w Maroku, Kanadzie, Meksyku i USA. Wykorzystywanie groove oraz czerpanie przez artystów pełnymi garściami z afro-beatu i funku sprawia, że występy Shake Stew generują niepowtarzalną energię tak na scenie, jak i wśród publiczności.

Liderem zespołu jest basista, kompozytor i aranżer Lukas Kranzelbinder. Trzydziestoletni artysta jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych muzyków w Austrii. W 2016 roku został poproszony przez Jazzfestival Saalfelden o przygotowanie premierowego projektu, który miał otworzyć tę prestiżową imprezę muzyczną. Występ łączył się także z czterodniową rezydencją grupy na festiwalu. Kranzelbinder do współpracy zaprosił szóstkę wybitnych instrumentalistów reprezentujących młode pokolenie jazzowe z Austrii i Niemiec. Koncert zakończył się spektakularnym sukcesem, a przygotowany przez basistę materiał ukazał się na debiutanckim albumie zespołu The Golden Fang. Płyta została przyjęta entuzjastycznymi recenzjami, a charakterystyczne kompozycje, które składają się z pozornie niezależnych od siebie linii melodycznych, szczególnie zjawiskowo wybrzmiewają na koncertach. Intensywność muzyki Shake Stew to nie tylko kwestia świetnych kompozycji lidera, lecz także żywiołowych improwizacji jego kolegów, w tym podwójnej sekcji rytmicznej (dwóch perkusistów i dwóch basistów). W zeszłym roku grupa wydała drugi krążek Rise and Rise Again, na którym gościnnie, w dwóch utworach, pojawił się znany wrocławskiej publiczności saksofonista Shabaka Hutchings.  Kranzelbinder wraz ze swoim Shake Stew szuka nowych brzmień, stale rozbudowując jazzowy język i inspirując się różnymi gatunkami muzycznymi. Twórczość grupy to nowocześnie brzmiąca, pełna szczerej ekspresji i witalności muzyka młodego pokolenia europejskich artystów.

chuffDRONE / fot. Hans Klenstorfer