Program
23.11
sobota
godz. 22:00
Klubokawiarnia Mleczarnia
ul. Pawła Włodkowica 5, Wrocław
Longhand Trio

Longhand Trio:
Tony Wilson – gitara, kompozycja
Russell Sholberg – kontrabas
Skye Brooks – perkusja

Program:

Muzyka improwizowana

Koncert jest organizowany we współpracy z Coastal Jazz & Blues Society – TD Vancouver International Jazz Festival.


Opis:

Longhand Trio to kanadyjski zespół wykonujący muzykę, która nie jest łatwa do zaszufladkowania. Artyści przede wszystkim czerpią z jazzu, rocka i bluesa, jednak pod wpływem chwili ich twórczość potrafi skręcić w kierunku psychodelicznej improwizacji, a krótko później przenieść się w stronę błogiej i grzecznej ballady. Szerokie spektrum muzycznych inspiracji, z których czerpie zespół, oddaje złożony charakter dźwiękowego środowiska Vancouver, ale także wynika z artystycznej elastyczności członków grupy, którzy udzielają się w wielu zespołach jednocześnie.

Formacja składa się z trzech wybitnych instrumentalistów reprezentujących niezwykle interesującą scenę muzyki kreatywnej z Vancouver. Najbardziej utytułowanym z nich jest gitarzysta Tony Wilson, znany już wrocławskiej publiczności – w 2017 roku wystąpił na Jazztopad Festival z zespołem Pugs and Crows. Wilson obok wiolonczelistki Peggy Lee i gitarzysty Rona Samwortha jest uznawany za jedną z najważniejszych postaci kanadyjskiej sceny muzyki kreatywnej, uchodzi też za czołowego przedstawiciela stylu West Coast. To właśnie kompozycje Wilsona tworzą w większości repertuar Longhand Trio. Formację współtworzy basista Russell Sholberg, który z Pugs and Crows zdobył najbardziej prestiżową nagrodę kanadyjskiego przemysłu fonograficznego Juno Award; współpracuje on też z wokalistką Alicią Hansen oraz zespołami Tyson Naylor Trio i Airplane Trio, jak również z artystami, którym bliżej do muzyki popularnej, np. z Nicholasem Krgovichem. Na perkusji zagra Skye Brooks, który także ma na swoim koncie statuetkę Juno Award i jest muzykiem bardzo aktywnym, współpracującym jednocześnie z wieloma zespołami i biorącym udział w projektach specjalnych (m.in. z Inhabitants, Fond of Tigers, Ronem Samworthem i Vedą Hille).

Muzycy współpracują ze sobą od lat, i to nie tylko w ramach grupy Longhand Trio, lecz także w zespołach sygnowanych nazwiskiem gitarzysty – w kwartecie i sekstecie Wilsona. Mają na koncie dwa nagrania pod wspólnym szyldem. Od ukazania się debiutanckiego Longhand mija w tym roku osiem lat. Świetnie zgrana grupa nie boi się podejmować współpracy również z innymi artystami – dobrym przykładem jest drugie nagranie Longhand with Tyson Naylor z 2015 roku. W trakcie koncertów muzycy korzystają z szerokiej palety stylistycznej, przekuwając indywidualne doświadczenia, wypracowane w różnych projektach, w zróżnicowany repertuar, który prezentują z wielką swobodą.Longhand Trio / fot. archiwum zespołu