19.05.2017
, piątek
, godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
John Zorn & Symphony Orchestra // Shock of Identities
Wykonawcy:

David Fulmer – dyrygent
Chris Otto – skrzypce
Ikue Mori – komputer i elektronika
Sébastien Naves – projektant muzyki komputerowej IRCAM
Luca Bagnoli – inżynier dźwięku IRCAM
NFM Filharmonia Wrocławska
 


Program:

Elżbieta Sikora (1943)
Sonosphère III. Symfonia Wrocławska na orkiestrę i elektronikę (2017) **
Sonosphère IV. Symfonia Wrocławska na orkiestrę i elektronikę  (2017) **
Witold Lutosławski (1913–1994) Interludium (1989)
***
John Zorn (1953)
Orphée * (premiera europejska)
Contes de Fées – koncert skrzypcowy (1999) *
Suppôts et Suppliciations na orkiestrę (2012) *

Zamówienie utworu Sonosphere III. Symfonia Wrocławska Elżbiety Sikory dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „ Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
 

 

Wyjątkowe koncertowe spotkanie żywych legend muzyki współczesnej i twórcze zderzenie artystów działających na pograniczu sztuk. NFM Filharmonia Wrocławska wystąpi z projektantami i inżynierami muzyki elektronicznej z paryskiego instytutu IRCAM, a także z wielkimi postaciami współczesnej muzyki improwizowanej. W repertuarze usłyszymy premierowe utwory Elżbiety Sikory – kompozytorki kojarzonej z klasyczną szkołą elektroakustyki, studentki Tadeusza Bairda, Betsy Jolas i Pierre’a Schaeffera. Od lat jest ona mózgiem i sercem festiwalu Musica Electronica Nova. Dwie części Symfonii Wrocławskiej to symfoniczno-elektroniczny hołd dla miasta. W drugiej części koncertu zabrzmią kompozycje Johna Zorna, wielkiej osobowości współczesnego jazzu. Znamy go jako śmiałego awangardzistę, niestrudzonego eksperymentatora i eksploratora gatunków; we Wrocławiu usłyszymy jego kompozycje symfoniczne.

Contes de Fées (1999)
Nawiązujący do tradycji wielkich koncertów skrzypcowych utwór jest porywającym i dramatycznym popisem dla solisty i orkiestry, skomponowanym w formie romantycznej fantazji. Zainspirowane osobą Josepha Cornella i napisane wkrótce po śmierci matki Johna Zorna dzieło to prawdziwy emocjonalny powerhouse.
Suppôts et Suppliciations (2012)
Zainspirowany późnymi pismami Antoine’a Artauda utwór powstał w ciągu sześciu bardzo intensywnych tygodni w lipcu i sierpniu 2012 r.; kompozytor pracował nad nim także przez cały wrzesień tego samego roku. Według Johna Zorna był to rodzaj transu – tworzył on po osiemnaści godzin dziennie.  Kompozycja charakteryzuje się niezwykłą atmosferą i zdaniem twórcy jest jedną z najniezwyklejszych, jakie kiedykolwiek stworzył. Zorn traktuje orkiestrę jako duży zespól kameralny złożony z osiemdziesięciu solistów, z których każdy ma w utworze swój jaśniejszy, osobisty moment. Punktem odniesienia była dla kompozytora twórczość jego bohaterów, za których uważa Ivesa, Cartera i Varèse’a, a kompozycja to tour de force – prawdziwy koncert na orkiestrę. Dzieli się na trzy części, których początki i zakończenia pozostają niewyraźne: dużo tu fragmentacji i wtrąceń; utwór pełen jest szczególnych momentów: początkowe solo celesty, wczesny wybuch tutti, długie crescendo na zasadzie wiązki dźwięków, kontrabasy realizujące jednocześnie kilka głosów, kwartet perkusyjny, unisono instrumentów dętych w Fis-dur, solo harfy, aż do poetyckiego, wyciszonego zakończenia.

Cennik:
Typy miejsc Rodzaj biletów Ceny
VIP
  • VIP & VIP room
  • VIP
200 PLN
100 PLN
I kategoria
  • Bilet normalny I kategoria
  • Bilet ulgowy I kategoria
  • -50% z Kartą Melomana - Bilet normalny
  • -50% z Kartą Melomana - Bilet ulgowy
80 PLN
60 PLN
40 PLN
30 PLN
II kategoria
  • Bilet normalny II kategoria
  • Bilet ulgowy II kategoria
60 PLN
40 PLN
III kategoria
  • Bilet normalny III kategoria
  • Bilet ulgowy III kategoria
40 PLN
25 PLN
Bilety na to wydarzenie nie podlegają zwrotowi. Wydarzenie dostępne w karnecie ze zniżką -20% w kasie i online pod adresem: https://bilety.nfm.wroclaw.pl/karnety/definicje.html
David Fulmer, fot. archiwum artysty
Oglądaj
Musica Electronica Nova 2017 / spot
Dofinansowano ze środków:
Partner wydarzenia: