27.05.2017
, sobota
, godz. 22:15
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
AKUSMA FORUM // B U R U N D A N G A
Wykonawcy:

Michał Mendyk – kurator

Program:

Anna Zaradny
B U R U N D A N G A (2017) **
Theurgy One z albumu Go Go Theurgy (2016)
Theurgy Two z albumu Go Go Theurgy
OCTOPUS z albumu RE:EM (2012)
MAUVE 1 z albumu Mauve cycles (2008)
MAUVE 2 z albumu Mauve cycles (2008)

Finał tegorocznej edycji Musica Electronica Nova to minimaraton muzyki elektroakustycznej, w ramach którego będziemy wspominać pionierów i pionierki tej dziedziny sztuki, a także spoglądać w przyszłość, ku nowym perspektywom. Główny kuratorem AKUSMA FORUM jest Michał Mendyk, który podzielił wieczór na pięć sekcji.

B U R U N D A N G A to nowa praca Anny Zaradny, jednej z czołowych polskich kompozytorek muzyki elektroakustycznej i artystek dźwiękowych XXI w., współautorki eksperymentalnej rewolucji, jaka dokonała się na rodzimej scenie niezależnej na przełomie stuleci. Utwór ma w dorobku artystki charakter przełomowy ze względu na powierzenie wiodącej roli – zarówno w wymiarze materiałowym, jak i symbolicznym – głosowi ludzkiemu, a mówiąc konkretniej: kobiecemu. Głos w B U R U N D A N G A to narzędzie nie tylko komunikacyjne, lecz także magiczne – mające moc realnego przekształcania rzeczywistości. Owa ekspresja kobiecych energii – nieartykułowanych, transgresywnych, momentami nieznośnych – poddana zostaje jednocześnie restrykcji, stłumieniu, co odzwierciedla faktyczny układ sił w szerokim kontekście społeczno-kulturowym. Bunt w obronie własnej tożsamości wyrażony jest więc poprzez odgłosy fizjologicznego procesu wdechu, napędza go energia niesiona przez powietrze pomiędzy zgłoskami, dźwiękami, frazami. Czy wrażenie niekończącego się bezdechu, niemożności wydania artykułowanego, nieskrępowanego komunikatu udzieli się wrocławskiej publiczności?

Obecna wersja B U R U N D A N G A to pierwsza prezentacja utworu, stereofoniczny szkic rozbudowanej wielokanałowej kompozycji, która zrealizowana zostanie w 2017 r. w słynnym sztokholmskim Studiu EMS. Program sesji uzupełni wybór wcześniejszych, opublikowanych w latach 2008–2016 elektroakustycznych prac Anny Zaradny, które łączy dominacja wyrafinowanego syntetycznego materiału brzmieniowego oraz wiodąca formotwórcza rola wielowarstwowych, rozwijanych procesualnie faktur.


Cennik:
Typy miejsc Rodzaj biletów Ceny
Miejsca nienumerowane
  • Bilet wstępu
10 PLN
Bilety na to wydarzenie nie podlegają zwrotowi. Wydarzenie dostępne w karnecie ze zniżką -20% w kasie i online pod adresem: https://bilety.nfm.wroclaw.pl/karnety/definicje.html
Anna Zaradny / fot. Szymon Rogiński
Oglądaj
Musica Electronica Nova 2017 / spot
Dofinansowano ze środków: