21.05.2019
, wtorek
, godz. 19:30
Kino Nowe Horyzonty, sala 5
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
Kubrick do kwadratu | specjalny pokaz „Lolity” w KNH
Wykonawcy:
Program:

„Lolita”, reż. Stanley Kubrick 1962, 152’

Kubrick do kwadratu | specjalne pokazy „Lolity” i „Barry’ego Lyndona” w Kinie Nowe Horyzonty.

Wizjoner i artysta totalny, który zamieniał w złoto każdy gatunek filmowy: od historii kostiumowych, przez dramaty obyczajowe, na kosmicznych epopejach kończąc. W 20. rocznicę śmierci genialnego Stanleya Kubricka zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokazy jego dwóch arcydzieł: „Lolity” z 1962 roku oraz „Barry’ego Lyndona” z 1975 roku.

Ekranizując w 1962 roku kontrowersyjne dzieło Vladimira Nabokova, Kubrick musiał liczyć się z ogromnym wpływem cenzury obyczajowej, która patrzyła mu na ręce niemal przez cały czas powstawania produkcji. Reżyserowi „Lolity” udało się jednak zachować atmosferę literackiego pierwowzoru, gdzie zmysłowość i erotyka mieszają się ze studium moralności człowieka. Kubrick ukrył siłę filmu w gestach, spojrzeniach czy podskórnie buzującym napięciu, zostawiając wyobraźni widza spore pole do popisu.

W „Lolicie” śledzimy losy wykładowcy akademickiego, który po przeprowadzce do USA wynajmuje pokój w niewielkim mieszkaniu. Zafascynowany nastoletnią córką właścicielki postanawia ożenić się z jej matką, by móc być bliżej dziewczyny. W filmie zobaczymy wielkie gwiazdy lat 60., m.in. Jamesa Masona, Shelley Winters, Petera Sellersa i 14-letnią Sue Lyon, nagrodzoną za swój występ Złotym Globem.

 

 

Cennik:

Bilety w cenie 15 zł (na pojedynczy seans) do nabycia w kasach kina lub na www.kinonh.pl.

 

Kadr z filmu „Lolita” / fot. KNH