22.05.2019
, środa
, godz. 19:30
Kino Nowe Horyzonty, sala 5
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
Kubrick do kwadratu | specjalny pokaz „Barry’ego Lyndona” w KNH
Wykonawcy:
Program:

„Barry Lyndon”, reż. Stanley Kubrick, 1975, 184’

Kubrick do kwadratu | specjalne pokazy „Lolity” i „Barry’ego Lyndona” w Kinie Nowe Horyzonty.

Wizjoner i artysta totalny, który zamieniał w złoto każdy gatunek filmowy: od historii kostiumowych, przez dramaty obyczajowe, na kosmicznych epopejach kończąc. W 20. rocznicę śmierci genialnego Stanleya Kubricka zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokazy jego dwóch arcydzieł: „Lolity” z 1962 roku oraz „Barry’ego Lyndona” z 1975 roku.

Gdyby główny bohater „Wilka z Wall Street” urodził się w XVIII-wiecznej Irlandii, nazywałby się Barry Lyndon. Wyreżyserowana przez Kubricka adaptacja klasycznej powieści łotrzykowskiej W. M. Thackeraya to epicki portret Europy sprzed blisko 300 lat i jednocześnie wnikliwe studium człowieka dążącego do bogactwa za wszelką cenę. Tytułowy bohater jest ubogim szlachcicem, który wyrusza w wielką podróż po kontynencie. Po drodze zdąży walczyć jako żołnierz dwóch armii, brać udział w spiskach, zostać genialnym szulerem, kochać i zdradzać zapatrzone w niego kobiety.

Nagrodzony czterema Oscarami „Barry Lyndon” to także jeden z najciekawszych eksperymentów technicznych w historii kina. Film został prawie w całości nakręcony przy naturalnym świetle i świecach, a do przygotowania zdjęć wykorzystano szerokokątne obiektywy użyte przez NASA do sfilmowania lądowania na księżycu. Dzieło Kubricka było także jedną z kluczowych inspiracji dla Yorgosa Lanthimosa, autora „Faworyty”.


 

 

Cennik:

Bilety w cenie 15 zł (na pojedynczy seans) do nabycia w kasach kina lub na www.kinonh.pl.

 

Kadr z filmu „Barry Lyndon” / fot. KNH