Edycja 2020

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam na 32. edycję Musica Polonica Nova.

Program tej odsłony festiwalu odnosi się do otaczającej nas rzeczywistości – na nowo definiuje, czym jest muzyka i wyznacza nowe drogi twórczości. Najbliższa edycja będzie przebiegać pod hasłem „daCamera”. Jak można je rozumieć?
daCamera – podkreślenie wagi muzyki kameralnej
Mniej znaczy więcej – taki jest tytuł jednego z festiwalowych koncertów i do takiego właśnie odbioru muzyki kameralnej serdecznie Państwa zachęcam. To naturalne, że wielkie sale koncertowe i monumentalne dzieła wykonywane przez orkiestry symfoniczne robią na nas wrażenie. Czasami jednak warto skupić swoją uwagę na detalach, w których – niczym obraz powstający w soczewce – uwypukla się muzyczne piękno.
daCamera – aktywne, a nie pasywne wykorzystanie przestrzeni
Podczas wielu festiwalowych wydarzeń chcemy zrezygnować z tradycyjnego podziału na estradę i widownię. Dzięki temu słuchacze staną się pełnoprawnymi uczestnikami koncertów: będą mogli się przemieszczać i w ten sposób samodzielnie zdecydować o sposobie odbioru poszczególnych utworów.
daCamera – połączenie sfery muzycznej z wizualną
W tym roku stawiamy na silną obecność w utworach atrakcyjnych warstw wizualnych. Połączymy muzykę ze sztuką wideo, performatyką i intermediami. Obraz wykorzystany podczas koncertu zmienia bowiem percepcję dźwięku i umożliwia odbiór prezentowanych utworów szerszym kontekście. Więcej słyszeć, patrząc? Warto się przekonać, że tak właśnie jest!
 
Do zobaczenia podczas festiwalowych wydarzeń!
Paweł Hendrich
dyrektor artystyczny