16.04.2016
, sobota
, godz. 19:00
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
Czucie i wiara a mędrca szkiełko i oko III. Dalekie echo proroka
Program:

kompozycja kolektywna Pierrot Rewrite *

Mateusz Ryczek Songs of Rozalia

* prawykonanie polskie


***
Koncert wspierany jest przez: Musiques Nouvelles, Fondation Mons 2015, Halles de Schaerbeek, Ars Musica, Europejską Stolicę Kultury Pilzno 2015, Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
Partnerami wydarzenia są Wallonie-Bruxelles International i Instytut Polski w Brukseli. 

 

Księżycowy Pierrot (Pierrot lunaire) Arnolda Schönberga to jedno z dzieł, które zmieniły oblicze dwudziestowiecznej muzyki współczesnej. Oparty na dwudziestu jeden fragmentach ze zbioru poezji belgijskiego symbolisty Alberta Girauda cykl melodramatów wprowadził nową technikę wokalną, Sprechgesang. Atonalna muzyka Schönberga wpasowała się w tendencje w sztuce swoich czasów – epoki ekspresjonizmu i kabaretu. Igor Strawiński nazwał Księżycowego Pierrota „splotem słonecznym i świadectwem ducha muzyki z początków XX wieku”. Projekt Pierrot Rewrite to przedsięwzięcie, w ramach którego belgijscy kompozytorzy stworzyli dwadzieścia dwie miniatury nawiązujące do cyklu wierszy Girauda –to  młodsza o stulecie kontynuacja pracy rozpoczętej przez Schönberga.
Songs of Rozalia to dzieło Mateusza Ryczka, kompozytora związanego z Wrocławiem. Ryczek rozwija w swojej twórczości techniki spektralne, jest też przywiązany do bardzo ścisłego, analitycznego podejścia do procesu tworzenia muzyki. Kompozycje usłyszymy w wykonaniu Musiques Nouvelles – słynnego belgijskiego zespołu muzyki współczesnej, założonego w 1962 roku przez Pierre’a Bartholomée.

Cennik:

N 20  zł / U 10 zł

Uczeń / student: 5 zł

Koncert specjalny. Bilety nie podlegają zwrotowi.

Musiques Nouvelles, fot. archiwum artysty
Partners: