21.04.2018
, sobota
, godz. 13:00
IP Studio
ul. Ruska 46a, 11-400, Wrocław
Beniamin Głuszek – instalacja „Neuromuzyka"
Wykonawcy:
Program:

Beniamin Głuszek – instalacja Neuromuzyka

Instalacja czynna w dniach 21–22 kwietnia w godzinach 13:00–18:00

Neuromuzyka to instalacja dźwiękowa, której brzmienie wynika z pomiarów bioelektrycznej czynności ludzkiego mózgu metodą elektroencefalografii (EEG). Synteza dźwięku opiera się o wyniki analizy fal mózgowych osoby korzystającej z instalacji, zatem zależności częstotliwościowe, amplitudowe i fazowe między poszczególnymi dźwiękami są proporcjonalne do takich zależności mierzonych w elektroencefalogramie. Każda osoba tworzy więc swój indywidualny fenomen dźwiękowy, a tradycyjne role twórcy, wykonawcy i odbiorcy w pewnym sensie się zacierają. Instalacja w różnych wersjach była wystawiana w Czechach, Holandii, Szkocji oraz w Polsce, m.in. na festiwalach „Warszawska Jesień”, „Audio Art”, Przeglądzie Sztuki „Survival” oraz w Muzeum Współczesnym Wrocław. Starożytni filozofowie ze szkoły Pitagorejskiej wierzyli, że w człowieku istnieje niesłyszalna musica humana, którą rozumie „każdy, kto zejdzie w głąb samego siebie”. Pierwszy raz potencjały elektryczne ludzkiego mózgu zmierzył w latach dwudziestych XX wieku niemiecki psychiatra Hans Berger. Zapisy EEG zostały wykorzystane muzycznie w 1961 roku przez Krzysztofa Pendereckiego w utworze Polymorphia, a w 1965 Alvin Lucier zaprezentował Music for Solo Performer – pierwszy utwór muzyczny wykonywany jedynie poprzez generowanie fal mózgowych. W XXI wieku technika EEG pojawiła się w ofercie urządzeń elektronicznych dla tzw. szerokiego grona odbiorców, a nawet w zabawkach dla dzieci. Z takich urządzeń coraz chętniej korzystają twórcy muzyki.

Pokaz instalacji "Neuromuzyka" jest wydarzeniem towarzyszącym 31. Musica Polonica Nova. Z instalacji korzysta się jednoosobowo. Czas trwania jednego „wykonania” będzie uzależniony od zainteresowania instalacją.

Beniamin Głuszek
Artysta dźwiękowy, teoretyk muzyki (dyplom Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu). Główny przedmiot jego zainteresowań stanowi udźwiękowienie elektrycznej czynności ludzkiego mózgu (EEG). Ukończył szkolenie EEG-biofeedback I stopnia w Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii BioMed. Swoje instalacje wystawiał w Czechach, Holandii, Szkocji oraz w Polsce, m.in. na festiwalach „Warszawska Jesień”, „AudioArt” i Przeglądzie Sztuki „Survival”. Rozważania teoretyczne na temat neuromuzyki publikował na łamach czasopisma „Glissando”.