W Narodowym Forum Muzyki zakończono budowę organów piszczałkowych. Pod względem rozmiarów, siły brzmienia, możliwości kolorystycznych i zakresu częstotliwości przewyższają orkiestrę symfoniczną! Za ich sprawą muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji. Instrument, zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn, która szczyci się ponadstuletnią tradycją i doświadczeniem, swoim królewskim brzmieniem idealnie wpisuje się w akustykę Sali Głównej NFM.
Model poglądowy odzwierciedla w małej skali najważniejsze właściwości instrumentu oraz ukazuje mechanizm jego działania w trakcie gry.
Możemy zobaczyć, jak wiatrownica pompuje powietrze, dzięki któremu w piszczałkach powstaje dźwięk. Fragment klawiatury składający się z trzech białych i dwóch czarnych klawiszy pozwala zagrać pięć dźwięków. Mają one zróżnicowane brzmienie, zależne od rejestru, który wybieramy za pomocą trzech cięgieł rejestrowych, czyli umieszczonych po bokach klawiatury dźwigni służących do włączania lub wyłączania poszczególnych głosów lub połączeń w organach.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z modelem poglądowym największego z wymyślonych dotychczas instrumentów.