08.09.2015
, wtorek
, godz. 19:00
kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra Kościoła polskokatolickiego
ul. Szewska 10, Wrocław
Händel – Alexander’s Feast
Wykonawcy:

Paul Goodwin – dyrygent
Susan Gritton –
sopran
Monika Zens
alt
Benjamin Hulett –
tenor
Felix Rumpf –
bas
Dresdner Kammerchor
Ekaterina Antonenko  –
przygotowanie chóru
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Jarosław Thiel
kierownictwo artystyczne

Program:

Georg Friedrich Händel – Alexander’s Feast HWV 75

„Było to w czasie biesiady wspaniałej”, a dokładniej uczty Aleksandra Wielkiego, który celebrował zwycięstwo nad Persami. Świętowanie – temat przewodni tegorocznej Wratislavii Cantans – pojawia się już w pierwszych słowach Uczty Aleksandra. Odświętne były też okoliczności powstania utworu, a powody do fetowania mają artyści, których usłyszmy.
W Persepolis, zdobytej właśnie stolicy, Aleksander opijał wygraną w towarzystwie ukochanej Tais, żołnierzy i Tymoteusza, macedońskiego muzyka. Bohaterowie oratorium Händla to autentyczne postacie, a Tymoteusz przeszedł do historii jako artysta wywierający wpływ na Aleksandra poprzez muzykę. O niezwykłej mocy sztuki mówi sam tytuł oratorium, który w całości brzmi: Alexander’s Feast or The Power of Music. Händel skomponował utwór dla uczczenia dnia św. Cecylii, patronki muzyków, której przypisuje się umiejętność gry na organach. Oratorium pokazuje więc dwóch artystów posługujących się potęgą sztuki – Tymoteusza, który opiewa ziemskiego władcę i jego złudną, przemijalną potęgę, oraz Cecylię, służącą talentem Bogu.
Osoba Paula Goodwina, który poprowadzi wykonanie oratorium Georga Friedricha, gwarantuje wspaniały koncert. Maestro jest laureatem Händel Honorary Prize przyznawanej przez miasto Halle, rodzinną miejscowość kompozytora. Goodwin słynie z doskonałych interpretacji muzyki dawnej, przez jedenaście lat był dyrygentem Academy of Ancient Music. Dzięki jego niespożytej energii koncerty są pełne ekspresji, podobnie jak niegdysiejsze występy Tymoteusza. Podczas koncertu obok światowej sławy solistów zaśpiewa świętujący trzydziestolecie istnienia Dresdner Kammerchor, który jest „ambasadorem” Drezna i całej Saksonii i którego popisową umiejętnością jest właśnie wykonywanie dzieł Händla. Zagra Wrocławska Orkiestra Barokowa, w tym roku szczególnie doceniona za koncerty w Händlowskim repertuarze podczas zorganizowanej przez Narodowe Forum Muzyki Akademii Händlowskiej.

(fragm. libretta w tłum. Juliana Ursyna Niemcewicza)

Cennik:

VIP – 100 zł, I kategoria – N 70zł / U 50zł, II kategoria – N 50zł / U 30zł

Na godzinę przed koncertem uruchomiona zostanie sprzedaż tzw. dostawek (dodatkowe krzesła). Cena biletu 20 zł.

 

Dresdner Kammerchor, fot. archiwum zespołu
Sfinansowano ze środkow: