10.09.2015
, czwartek
, godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Mądrość, miłość i transcendencja
Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Łaskawość Tytusa KV 621, Fryderyk Chopin –  II Koncert fortepianowy f-moll  op.21

***

Voi avete un cor fedele – aria KV 217, Dove sono – aria z opery Wesele Figara  KV 492, Symfonia C-dur nr 41 „Jowiszowa”, KV 551

Koncerty w tak gwiazdorskiej obsadzie to obowiązkowy element świętowania jubileuszu Wratislavii. Sir Trevor Pinnock, niedościgniony klawesynista, a zarazem pierwszorzędny dyrygent, jest jednym z pionierów wykonawstwa muzyki na instrumentach z epoki, założycielem słynnych zespołów The English Concert oraz European Brandenburg Ensemble. Olgę Pasiecznik oklaskiwano na prestiżowych scenach całego świata, a międzynarodowy magazyn „Opernwelt” dwukrotnie nominował ją do tytułu „najlepszej śpiewaczki sezonu artystycznego”. Fenomenalna pianistka Maria João Pires, ceniona zwłaszcza za repertuar Chopinowski, w tym roku zdobyła nagrodę Diapason d'or. Oprócz kariery wykonawczej poświęca się pedagogice, założyła teatr eksperymentalny i grupę muzyczno-taneczną.

Utwory, które usłyszymy w wykonaniu solistek i Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, to przeboje muzyki klasycznej. Uwertura do Łaskawości Tytusa ceniona jest nie tylko z powodu wspaniałej, wyprzedzającej epokę orkiestracji, ale także za ponadczasowe przesłanie opery: władza powinna być sprawowana mądrze i łagodnie, ludzką wrażliwość należy przedkładać nad racje polityczne. Aria Voi avete un cor fedele to rozważania na temat niestałości mężczyzn w uczuciach. Mozart skomponował ten utwór na prośbę Catariny Ristorini, która miała śpiewać tytułową partię Dorindy w słynnej operze Galuppiego. Divie nie przypadła do gustu oryginalna aria, dlatego Wolfgang Amadeus napisał inną, o wiele trudniejszą, podkreślającą możliwości sopranistki. Takie postępowanie było częstą praktyką w tamtych czasach, a popisowa aria zaczęła żyć własnym – koncertowym życiem, niezależnie od opery. W ślicznej arii Dove sono (Wesele Figara) Hrabina pyta: „Gdzie są piękne chwile”, zastanawiając się, czy można uratować jej małżeństwo. Wielkim finałem koncertu będzie Symfonia „Jowiszowa” Mozarta, która zachwyca doskonałymi proporcjami i znakomitą architekturą kompozycyjną. Zgodnie z przydomkiem, ma od pierwszego do ostatniego taktu zdecydowany, męski charakter oraz iście olimpijską wzniosłość.
Jak rozumieć tytuł koncertu? Miłość przywodzi na myśl zakochane bohaterki oper, mądrość to cecha dobrego władcy z Łaskawości Tytusa, transcendencja jest cudowną właściwością muzyki – sztuki, która lepiej niż słowa wyraża uczucia i rozterki ludzkiej duszy. Miłość, mądrość, ale także rozpacz, nadzieję, dylematy moralne – wszystko to odnajdziemy w programie tego koncertu. Jeśli możemy dotknąć rzeczywistości niematerialnej i niepoznawalnej ludzkim umysłem, czynimy to także poprzez muzykę.

 

Cennik:

VIP – 200 zł* / 150 zł,

I kategoria – N 90 zł / U 70 zł,

II kategoria – N 70 zł / U 50 zł ,

III kategoria – N 40 zł / U 25 zł

 Osoby, które zakupiły bilety ze wstępem do VIP Roomu zapraszamy dziś od godziny 18:00 na poziom +1. Podczas koncertu nie będzie przerwy, VIP Room będzie więc czynny wyłącznie przed koncertem.

Maria João Pires, fot. archiwum artysty
Sfinansowano ze środkow: