16.09.2015
, środa
, godz. 19:00
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Koncert specjalny z okazji Jubileuszu 80-lecia urodzin Tadeusza Strugały
Wykonawcy:
Program:

Henryk Mikołaj Górecki  Wratislaviae Gloria - fanfara,  III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”,
***
Johannes  Brahms I Symfonia c-moll op. 68


Tadeusz Strugała był najdłużej urzędującym dyrektorem Wratislavii Cantans – jego kadencja trwała 28 lat. Wzbogacił festiwal o wydarzenia łączące muzykę z innymi dziedzinami sztuki, przeprowadził Wratislavię przez trudne momenty w historii, takie jak stan wojenny i transformacja ustrojowa. Pięćdziesięciolecie Wratislavii to święto ludzi takich jak Tadeusz Strugała. Maestro w tym roku obchodzi także osobiste jubileusze – osiemdziesiąte urodziny i sześćdziesięciolecie działalności dyrygenckiej.
Najlepszym prezentem dla maestra i kochających go wrocławian będzie koncert dyrygowany przez Tadeusza Strugałę. Poprowadzi on Orkiestrę Symfoniczną NFM, zespół, na którego czele stał przez lata jako dyrektor Filharmonii Wrocławskiej. Orkiestra w tym roku także świętuje – obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia działalności. W 1968 roku Strugała jako młody dyrygent brał udział we wprowadzaniu się orkiestry do pierwszej powojennej siedziby Filharmonii Wrocławskiej. Nowy budynek pozwolił na rozwój działalności Filharmonii – przyrost projektów artystycznych i edukacyjnych był tak znaczący, że obecnie wrocławscy muzycy i melomani potrzebują nowej sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki. Wśród pierwszych dyrygentów w prestiżowym obiekcie nie mogłoby zabraknąć postaci tak zasłużonej dla środowiska muzycznego Wrocławia, jak Strugała.
Jako ceniony muzyk był dyrygentem lub dyrektorem artystycznym najlepszych orkiestr w kraju: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (wówczas: WOSPR), orkiestr Filharmonii Narodowej i Filharmonii Krakowskiej. Otrzymał Ferenc Liszt International Grand Prix du Disque, statuetkę Orfeusza, a dokonane pod jego batutą nagrania były wyróżnione nominacją do tytułu Płyty Roku magazynu „Grammophone”. Znany jest z działalności edukacyjnej i społecznej, należał do wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających rozwój życia muzycznego w kraju i propagujących polską kulturę za granicą, pracował w licznych komisjach konkursów muzycznych, prowadzi działalność pedagogiczną.
Jubileuszowy koncert prowadzony przez znakomitego dyrygenta będzie wielką atrakcją dla miłośników muzyki symfonicznej. Będzie także wyrazem kontynuacji tradycji Wratislavii – festiwalu, który może śmiało patrzeć w przyszłość, bo opiera się na solidnych podstawach budowanych przez osoby takie jak maestro Strugała.

Cennik:

VIP – 80 zł /60 zł,

I kategoria – N 40 zł/U 25 zł,

II kategoria – N 35 zł/ 20 zł,

III kategoria – N 30 zł/ U 15 zł

Osoby, które zakupiły bilety ze wstępem do VIP Roomu zapraszamy dziś od godziny 18:00 na poziom +1. Podczas koncertu nie będzie przerwy, VIP Room będzie więc czynny wyłącznie przed koncertem.

Sfinansowano ze środkow: