15.09.2015
, wtorek
, godz. 20:00
Głogów, kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP
plac Kolegiacki 10
Jauchzet Gott - Głogów
Wykonawcy:

Christopher Bucknall – kierownictwo artystyczne
Lenneke Ruiten – sopran
Wiebke Lehmkuhl – sopran
B’Rock (Belgian Baroque Orchestra Ghent)

Program:

Giovanni Battista Pergolesi – Salve Regina f-moll na alt i orkiestrę smyczkową
Antonio Vivaldi – Koncert c-moll na smyczki i b.c. RV 119
Johann Sebastian Bach – Jauchzet Gott in allen Landen  BWV 51
Johann Sebastian Bach – Tilge, Hochster, meine Sünden BWV 1083 – kontrafaktura Stabat Mater G.B. Pergolesiego


Spektakularna ostra artykulacji, szalone tempa, skrajna dynamika. B’Rock to artyści wychowani na rockowych kapelach, zafascynowani muzyką baroku. Dzięki takim orkiestrom – tzw. trzeciej fali wykonawstwa historycznego – muzyka dawna staje się muzyką naszych czasów. Jak grać dzieła sprzed wieków, aby wzbudzały emocje w nas, ludziach żyjących w nieustannym hałasie, „pod ostrzałem” wszelkich bodźców? Z pasją i siłą! – odpowiadają członkowie B’Rock. To efekciarstwo? Nie, bo osobistą ekspresję łączą z rzetelną wiedzą.
Młodzi-gniewni z Gandawy nie poprzestają na skrajnościach w zakresie interpretowania muzyki. Orkiestra nie ma dyrektora artystycznego, lecz rządzi się według zasad demokracji. Belgijscy muzycy zamawiają u współczesnych kompozytorów utwory pisane na historyczne instrumentarium. Chętnie współpracują z tancerzami i światem teatru. Na Wratislavii niepokornych poprowadzi Christopher Bucknall, dyrygent i klawesynista. Zaśpiewają Lenneke Ruiten – która na słynnym Konkursie Wokalnym w ’s-Hertogenbosch zgarnęła aż pięć nagród, w tym główną, publiczności i dziennikarzy – oraz Wiebke Lehmkuhl, wybrana w 2011 roku „Młodą Śpiewaczką Roku”.
Dziełom, które wykonają, przyświecała jedna idea: Jauchzet Gott! (Chwalcie Boga!). Antyfona Salve, Regina (Witaj, Królowo) w opracowaniu Pergolesiego ukazuje emocjonalny wymiar niełatwego macierzyństwa Marii Panny. Wyłapiemy charakterystyczne dla Giovanniego Battisty opóźnione rozwiązania akordów  przeczuwamy, jakie dźwięki usłyszmy za chwilę, ale musimy na nie poczekać, przez co wzrasta napięcie. Pergolesi powróci pod koniec koncertu w utworze Tilge, Höchster, meine Sünden ta kompozycja Bacha to aranżacja Stabat Mater Włocha. Johann Sebastian rozbudował warstwę muzyczną, a poświęcony Marii tekst, niezbyt przydatny w kościele luterańskim, zastąpił słowami Psalmu 51 – w którym znajdziemy prośby o oczyszczenie z grzechów. Jauchzet Gott in allen Landen to jedna z najpopularniejszych, ale i najtrudniejszych Bachowskich arii – wymaga perfekcyjnej obsady w sopranie, a także w partii trąbki. Nie jest pewne, czy Bach skomponował ten utwór dla głosu chłopięcego, czy dla dorosłej kobiety – być może myślał o swojej żonie, śpiewaczce Annie Magdalenie.
Gdy B’Rock po raz pierwszy wystąpił na Wratisalvii przed dwoma laty, na ich koncert zabrakło biletów. W tym roku Belgian Baroque Orchestra Ghent świętuje dziesiątą rocznicę powstania – muzyczny kolektyw zawiązany przez buńczuczną młodzież okazał się eksperymentem ze wszech miar udanym. Krótka, a pełna sukcesów historia B’Rock pokazuje, że każde pokolenia chce zaznaczyć w świecie muzycznym swoją obecność. Dzięki takim młodym ludziom Wratislavia Cantans to po pół wieku wciąż festiwal żywy, (mile) zaskakujący nawet najwytrawniejszych melomanów.

Lenneke Ruiten, fot. archiwum artysty