17.09.2016
, sobota
, godz. 17:30
kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
Plac Wolności 3, Wrocław
Młodzi Mistrzowie
Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent
Soliści – uczestnicy 41. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej
Orkiestra Festiwalowa

Program:

Marcin Józef Żebrowski
Rorate coeli
Quem terra, pontus, sidera
Missa Pastoritia: Domine Deus, Quoniam, Benedictus
Ave maris stella
Vesperae in D: Laudate pueri, Credidi, Laetatus sum, Nisi Dominus
Magnificat

Czas trwania koncertu: [90']

Jak co roku organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans dbają o młodych artystów, umożliwiając uczestnikom Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej występy podczas festiwalowych wydarzeń. Koncert podczas Wratislavii jest zwieńczeniem lekcji mistrzowskich. Sam kurs jest więc nie tylko szansą nabycia aktualnej wiedzy z zakresu praktyki wykonawczej, ale również okazją do zaprezentowania swoich umiejętności słuchaczom.

Tym razem młodzi śpiewacy skoncentrują się przede wszystkim na muzyce polskiego baroku. Pójdą również o krok dalej, czego dowodem będzie wykonanie Magnificat Marcina Józefa Żebrowskiego, jednego z czołowych rodzimych twórców XVIII stulecia. Dorobek to mało znany, choć niezwykle istotny – utwory Żebrowskiego łączą w sobie cechy charakterystyczne zarówno dla muzyki baroku, jak i rodzącego się wówczas w Polsce klasycyzmu. O samym kompozytorze nie wiemy zbyt wiele, być może dlatego, że przez długi czas wiek XVIII uznawano za okres, który nie sprzyjał rozwojowi muzyki w kraju. Mimo to współpraca kompozytora z jednym z najbardziej znanych wówczas zespołów, jakim była kapela jasnogórska, świadczy o tym, że już za życia był artystą cenionym. To właśnie dla kapeli, złożonej wówczas z najwybitniejszych muzyków w kraju, Żebrowski stworzył swój Magnificat.

Inicjatorem Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej był profesor Eugeniusz Sąsiadek, który opiekował się wydarzeniem przez niemal ćwierć wieku i wciąż wykłada podczas lekcji mistrzowskich. Jak co roku wydarzenie to organizowane jest dzięki współpracy Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów Śpiewu. Aktualnie rolę opiekunów przejęli profesorowie Bogdan Makal i Piotr Łykowski, na co dzień związani z wrocławską Akademią. Podczas tego towarzyszącego przez lata Wratislavii kursu kształcili się wybitni polscy artyści, m.in. Piotr Beczała i Aleksandra Kurzak.

Koncert w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016


Cennik:

Normalny - 40 zł
Ulgowy - 25 zł

Uwaga: bilety nie podlegają zwrotowi.

Uczestnicy Kursu Interpretacji (Wratislavia Cantans 2014), fot. Łukasz Rajchert