GIOVANNI ANTONINI

DYREKTOR ARTYSTYCZNY

Giovanni Antonini urodził się w Mediolanie, studiował w tamtejszej Civica Scuola di Musica oraz w Centre de Musique Ancienne w Genewie.

Jest założycielem zespołu barokowego Il Giardino Armonico, który prowadzi od 1989 roku. Z zespołem tym występuje jako dyrygent i solista grający na flecie prostym i flecie traverso w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Południowej, Australii, Japonii i Malezji. Występuje z wieloma znakomitymi artystami, jak Cecilia Bartoli, Isabelle Faust, Wiktoria Mułłowa, Giuliano Carmignola, Giovanni Sollima, Sol Gabetta, Katia and Marielle Labèque, Kristian Bezuidenhout.

Osiągnięcia Antoniniego uczyniły go jednym z najbardziej poszukiwanych dyrygentów gościnnych, zapraszanym przez wiele czołowych orkiestr. Regularnie dyryguje Filharmonikami Berlińskimi, orkiestrą Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurychu, Mozarteum w Salzburgu, Narodową Orkiestrą Hiszpańską oraz orkiestrą lipskiego Gewandhausu.

Produkcje operowe, które prowadził, to Wesele Figara W.A. Mozarta i Alcina G.F. Händla w Teatro alla Scala w Mediolanie. W sezonie 2013/2014 ponownie poprowadzi Alcinę w Operze w Zurychu. W 2012 roku dyrygował produkcją Juliusza Cezara Händla z udziałem Cecilii Bartoli na Festiwalu w Salzburgu, a w 2013 roku na tym samym festiwalu poprowadzi Normę Vincenza Belliniego.

Ostatnio prowadził Normę Belliniego z udziałem Cecilii Bartoli na Festiwalu w Salzburgu (kwieceń/maj, sierpień 2013). Operę tę nagrał z Cecilią Bartoli dla wytwórni Decca Classics (maj 2013).

Z zespołem Il Giardino Armonico Giovanni Antonini nagrał wiele płyt CD z dziełami instrumentalnymi Antonia Vivaldiego (w tym Cztery pory roku), utworami innych kompozytorów włoskich XVII I XVIII wieku, Johanna Sebastiana Bacha (Koncerty brandenburskie), Heinricha Bibera i Matthew Locke’a dla wytwórni Teldec. Dla wytwórni Naïve zarejestrował operę Vivaldiego Ottone in Villa. W ostatnich latach nagrywał z Il Giardino Armonico dla wytwórni Decca. Z Orkiestrą Kameralną z Bazylei nagrywa obecnie komplet Symfonii Ludwiga van Beethovena, z których sześć już się ukazało.  

 

Od września 2013 roku Giovanni Antonini jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.