Łukasz L.U.C. Rostkowski zasłynął stworzeniem muzyki do malowanej ekranizacji Chłopów (2023) wyprodukowanej przez oscarowych twórców filmu Loving Vincent. Stała się ona bardzo popularną ścieżką dźwiękową polskiej kinematografii i była polskim kandydatem do Oscara w dwóch kategoriach. Prestiżowy hollywoodzki magazyn „Variety” umieścił ją pośród piętnastu najlepszych soundtracków świata, z szansą na złotą statuetkę.
Łukasz Rostkowski przez ostatnie dwadzieścia dwa lata zajmował się przede wszystkim pisaniem tekstów i rapowaniem pod pseudonimem L.U.C., a muzykę tworzył – jak sam mówi – „przy okazji”.
Jako autor prawie dwudziestu albumów studyjnych przecierał szlaki nowych gatunków i trendów, zdobywając między innymi takie nagrody, jak Fryderyk, Mateusz Trójki, Orzeł, MocArt RMF Classic i Olśnienia Onetu. W 2003 roku poprzez Kanał Audytywny łączył hip-hop z jazzem i „żywymi” instrumentami. W 2006 roku nagrywał z Natalią Grosiak, Andrzejem Smolikiem i Leszkiem Możdżerem. W 2007 roku wraz z Rahimem (Paktofonika) wprowadził polski hip-hop do filharmonii za sprawą eksperymentalnego i pierwszego rapowo-symfonicznego projektu Homoxymoronomatura.
Okrzyknięty artystą XXI wieku, porównywany do Kaczmarskiego i Magika Rostkowski w 2008 roku otrzymał nominację do Paszportu Polityki za publicystyczno-filozoficzny album Planet LUC łączący film, książkę, lirykę, grafikę i muzykę. Rok później w wieku dwudziestu dziewięciu lat L.U.C. zdobył Paszport Polityki za album 39/89 Zrozumieć Polskę, w którym stworzył nowy gatunek muzyki dokumentalnej. W następnych latach łączył różne środowiska artystyczne, pracując między innymi z Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Zbigniewem Namysłowskim, Peją, Kalibrem 44, Grubsonem, Motion Trio, Sutari, Laboratorium Pieśni, Sarsą, Melą Koteluk, Julią Wieniawą, Kayah, Renatą Przemyk i dziesiątkami innych twórców. Jego orkiestra Rebel Babel Ensemble połączyła ponad dwanaście tysięcy muzyków z dwudziestu pięciu krajów. Grali w niej między innymi nagrodzona Grammy Hot 8 Brass Band, DJ Qbert i Katie Melua.
Pożegnanie z mikrofonem to seria intymnych koncertów, którymi L.U.C. żegna się z rapem. Tym razem trasa przebiegnie bez widowiskowych multimediów, a repertuar skupiony będzie wyłącznie na wielokrotnie docenianej, postmodernistycznej i efektownej poetyce artysty. Towarzyszyć mu będą bogate aranżacje symfoniczne w wykonaniu Rebel Babel Orchestra, przyprawione nutą elektroniki. Do uczestnictwa zaproszeni zostali także goście specjalni, co zapewni tym samym sentymentalną podróż w przeszłość. Usłyszymy przekrój twórczości z wielu płyt, w tym takie utwory, jak W związku z tym, Oda do młodości, Najlepsze przede mną, Co z tą Polską czy O półobrocie Czaka i Happy end.