Pierwsza część wieczoru poświęcona będzie pamięci jednej z ikon i twórców jazzu w Polsce – niedawno zmarłemu Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu. Druga zaś – A Story of Polish Jazz – to projekt Jarka Śmietany i ma już swoją historię. Płyta z prezentowanymi podczas koncertu kompozycjami ukazała się na początku 2005 roku i miała wówczas premierową prezentację sceniczną w Krakowie, w kinie Kijów.
Koncert otworzą kompozycje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego oraz utwory napisane w hołdzie zmarłemu artyście. Był on saksofonistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, publicystą i dziennikarzem radiowym. Urodził się 27 marca 1936 roku w Kaliszu, a zmarł 7 maja 2024 roku w Warszawie. Zaliczany jest do najważniejszych muzyków jazzowych w Polsce. Debiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Działał w pionierskich grupach jazzowych, takich jak: Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet czy KWARTET Ptaszyna Wróblewskiego.
Komponował nie tylko utwory jazzowe, ale również piosenki, w tym takie przeboje, jak Zielono mi z tekstem Agnieszki Osieckiej oraz Żyj kolorowo do słów Wojciecha Młynarskiego, a także utwory symfoniczne. W 1975 roku premierę w Filharmonii Narodowej miał Wariant warszawski napisany na orkiestrę symfoniczną i jazzowy kwartet, w którym zasiadali Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek i Czesław Bartkowski, dyrygował zaś Witold Rowicki. Wróblewski tworzył również muzykę do filmów – m.in. Pan Anatol szuka miliona, Jej portret, Niech żyje miłość czy Dwaj ludzie z szafą. Przez ponad czterdzieści sześć lat prowadził w radiowej Trójce audycję Trzy kwadranse jazzu, opowiadając pasjonujące historie, edukując i zarażając kolejne pokolenia słuchaczy miłością do muzyki jazzowej. Ptaszyn miał swój styl gry z charakterystyczną barwą saksofonu i mocnym swingowaniem. Ikona, legenda, profesor jazzu, człowiek-instytucja, prawdziwa encyklopedia – to tylko niektóre opinie muzyków i przyjaciół o zmarłym artyście. Człowiek, który był „Panem Jazzem” w tej części świata i którego wszyscy kochali.
Będzie to hołd, ale także podziękowanie ze strony znakomitych muzyków przez lata grających i współpracujących z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim.
Latem 2005 roku A Story of Polish Jazz zostało wykonane na festiwalu Jazz w Lesie w Sulęczynie w pełnej obsadzie, a w grudniu tego samego roku w Warszawie, w Studiu S-1 im. Witolda Lutosławskiego. Ostatni koncert odbył się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w styczniu tego roku – jeszcze z udziałem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. To bardzo udana kompozycja, a tekst wybornie oddaje historię polskiego jazzu, oczywiście skróconą i trochę subiektywną. W NFM usłyszymy nieczęsto spotykaną już plejadę gwiazd polskiego jazzu, która zaprezentuje zarówno własne kompozycje, jak i utwory Śmietany.