Przegląd chórów regionu Poznań
Serdecznie zapraszamy na przegląd chórów regionu Poznań, który odbędzie się 13.06.2015 o godz. 15:30 w Auli im. prof. Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej w Poznaniu.
W przeglądzie zaprezentują się chóry:
- „Kantylena” Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wlkp. pod dyrekcją Renaty Bosackiej
- Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Wlkp. pod dyrekcją Katarzyny Budy
- Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie pod dyrekcją Moniki Wielgosz
- „Vivace” Zespołu Szkół w Pamiątkowie pod dyrekcją Urszuli Grzędy
- „Allegro” Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sycynie pod dyrekcją Marcianny Nowak
- „LOJS” Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. pod dyrekcją Renaty Bosackiej
Zespoły oceniać będzie jury w składzie:
- dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz, prof. AM, kierownik Katedry Chóralistyki – Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
- dr hab. Tomasz Dzięcioł, Katedra Chóralistyki – Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Wstęp wolny!
Biogramy jury
Magdalena Wdowicka-Mackiewicz ukończyła poznańską Akademię Muzyczną w 1994 roku w klasie dyrygentury chóralnej prof. Stanisława Kulczyńskiego. Jest dwukrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (1992-II nagroda, 1994-I nagroda). W roku 1994 otrzymała Stypendium dla Młodych Twórców ufundowane przez Urząd Miejski w Poznaniu. W tym samym roku została zatrudniona jako asystent w poznańskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, gdzie obecnie jako profesor tejże uczelni wykłada dyrygenturę chóralną i prowadzi Chór Akademii Muzycznej. Od października 2012 roku pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki. Współpracowała z wieloma chórami i orkiestrami ( m.in. orkiestrą barokową „Arte dei suonatori”), z którymi przygotowywała dzieła wokalno- instrumentalne J. S. Bacha , D. Buxtehude, W. A. Mozarta, C. Orffa, A. Parta i in. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz specjalizuje się głównie w wykonawstwie muzyki okresu Renesansu i Baroku. Uczestniczy jako wykładowca w konferencjach i sesjach naukowych, jest jurorem na konkursach chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne.
Tomasz Dzięcioł urodził się w 1976 roku w Poznaniu i w tym właśnie mieście, o niezwykle bogatej tradycji muzycznej, a zwłaszcza chóralnej, rozwijał swoją muzyczną wiedzę i umiejętności. Po ukończeniu klasy fortepianu w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, kontynuował naukę na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej poznańskiej Akademii Muzycznej, w klasie profesora Janusza Dzięcioła. Studia ukończył z wyróżnieniem w 2000 roku, zostając w tym samym roku laureatem pierwszej nagrody VIII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Od 1998 roku pracuje jako dyrygent z poznańskimi chórami: parafii Bożego Ciała w Poznaniu, Poznańskim Chórem Polihymnia, do 2006 roku z Chórem Nova im. St. Moniuszki. W latach 2006-2009 był asystentem prof. Stefana Stuligrosza i II dyrygentem w chórze Poznańskie Słowiki. Z prowadzonymi zespołami koncertował na terenie kraju i poza granicami. Jest laureatem licznych konkursów chóralnych na terenie Polski i za granicą m.in. w Legnicy, Rumi, Wejherowie, Bydgoszczy, Częstochowie, Ołomuńcu, Lloret de Mar. W repertuarze chóralnym Tomasza Dzięcioła znajduje się około 250 pozycji kompozytorów różnych epok. Tomasz Dzięcioł prowadzi także działalność naukową i dydaktyczną, pracując na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W ostatnich latach prowadził następujące przedmioty: dyrygentura chóralna, czytanie partytur, metodyka prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, zespół wokalny dla praktyk studenckich. Tomasz Dzięcioł jest autorem książki Utwory chóralne artystycznym świadectwem kultu Maryi (Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Poznaniu, 2012, s.114). W dorobku artystycznym posiada nagrania płyt CD oraz DVD z muzyką wokalną i wokalno-instrumentalną. Jest jurorem na konkursach chóralnych (Toruń, Poznań, Szamotuły ) oraz recenzentem prac magisterskich. Prowadzi warsztaty chóralne oraz uczestniczy jako wykładowca w konferencjach.