Kochasz muzykę i bywasz na koncertach? A może po prostu fascynuje Cię świat sztuki i lubisz słuchać ciekawych historii? Jeśli tak, to zapraszamy na specjalny cykl „Spotkajmy się w NFM”!
Codziennie mijamy się na ulicach, jeździmy razem tramwajem, stoimy w kolejce czy siedzimy w poczekalni. Niczego o sobie nie wiemy, a tak wiele nas łączy. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw wszystkim, którzy pragną spotkań i dyskusji poświęconych muzyce oraz wydarzeniom organizowanym w Narodowym Forum Muzyki. Gościć będziemy osobistości życia publicznego i przedstawicieli różnych zawodów, m. in.: lekarzy, naukowców, biznesmenów, polityków, duchownych, artystów i wielu innych. Podzielą się z nami swoją pasją oraz opowiedzą o miłości do muzyki!
Waldemar Pytel – urodzony 5.06.1958 roku w Istebnej. Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, proboszcz parafii w Świdnicy. Ukończył studia na ChAT. W 1986 roku został ordynowany w Kościele Pokoju w Świdnicy, gdzie został wikariuszem. Był członkiem Synodu Kościoła, należał do Rady Synodalnej, a w latach 2009–2012 był Prezesem Synodu Kościoła. W 2015 roku został biskupem. Waldemar Pytel angażuje się w działalność ekumeniczną i społeczną oraz związaną z ochroną dóbr kultury. Bp Waldemar Pytel był prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, jest członkiem w Rady Fundacji „Krzyżowa”. Dzięki niemu Kościoły Pokoju zostały wpisane na Listę UNESCO (2001). Kościół Pokoju w Świdnicy wraz z otoczeniem został uznany także za Pomnik Historii ( 2017).
Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Miasta Świdnicy za upowszechnianie i ochronę kultury, Nagrodą „CONSERVATOR ECCLESIAE” Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą im. św. Brata Alberta, Królewskim Orderem Gwiazdy Polarnej nadanym przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa, Nagrodą Dolnośląski Klucz Sukcesu za propagowanie dziedzictwa kulturowego oraz idei ekumenizmu, Nagrodą im. prof. Gieysztora – polskim Noblem – w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Dzięki staraniom biskupa i jego żony plac Pokoju stał się wizytówką Świdnicy i miejscem kulturotwórczym związanym m.in. z Festiwalem Bachowskim. Powstał tu także Dolnośląski Instytut Ewangelicki, mieszczący jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce. Plac Pokoju stał się miejscem spotkań, gdzie w 1989 roku kanclerz Helmuth Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki modlili się w drodze na Mszę Pojednania w Krzyżowej. W 2011 roku kościół odwiedził król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, w 2014 roku spotkały się tu kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz, a w 2016 roku przedstawiciele różnych religii, wraz z Dalajlamą XIV, podpisali Apel o Pokój. Waldemar Pytel jest żonaty z Bożeną, mają dwóch synów i wnuczkę. W wolnych chwilach lubi czytać ciekawe książki. Jest też fanem piłki nożnej.