Koncerty zewnętrznych organizatorów
Siesta w drodze: Tribute to Cesaria Evora
28.09.2024
sob.
19:00
NFM, Sala Główna
Wykonawcy:

Elida Almeida – wokalistka
Lucibela – wokalistka
Teofilo Chantre – wokalista
Ceuzany Pires  – wokalistka
Cesaria Evora Orchestra – zespół

Lokalizacja:
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Cennik:
od 199 do 359 zł

Cesaria Evora, legendarna „Bosonoga Diva”, postać niezwykle ważna dla Muzyki Świata, odeszła w roku 2011.  W „Sieście w drodze” chcemy powrócić do pamiętnego wieczoru w lizbońskim Coliseu, kiedy to najwięksi artyści z Wysp Zielonego Przylądka oddali hołd swej Nauczycielce. Tamtej nocy mistrzów było wielu, ale prym wiedli ci, których i my przez lata prezentowaliśmy na siestowych koncertach. Dziś są to największe gwiazdy muzyki, spadkobiercy dziedzictwa Cesarii, między innymi współtwórca repertuaru Damy z Mindelo, wielki bard, Teofilo Chantre. Pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Usłyszymy go w naszym nadzwyczajnym koncercie. Do tego grona dołączą wówczas nieobecne fenomenalne artystki nowego pokolenia. Prawdopodobnie najbardziej dynamiczna postać muzyki z Cabo Verde Elida Almeida. Wulkan. Dynamit. I powróci – być może najbliższa tradycji Cesarii – przyjmowana w Polsce z nieodmiennym uwielbieniem Lucibela. Po raz pierwszy w siestowym projekcie pokaże się wspaniała Ceuzany - urodzona w Senegalu artystka, wychowana w legendarnym Mindelo – mieście Cesarii. Usłyszymy najsłynniejsze pieśni Cesarii Evory w zaskakujących, świeżych interpretacjach. To będą jedne z najpiękniejszych wieczorów przyszłej jesieni. Do zapamiętania na całe życie.

Marcin Kydryński

Elida Almeida to dziś prawdopodobnie najbardziej twórcza artystka z Wysp Zielonego Przylądka. Jej koncerty są niczym nieustający karnawał, jakby każdy z nich miał być ostatnim. Elida z niesłabnącą energią pisze też nowe piosenki dla siebie i przyjaciół, pojawia się w wielu specjalnych projektach, chętnie śpiewa duety, jest w ciągłym ruchu. Właśnie wydała piątą już płytę, Di lonji (Z daleka), nasyconą „muzyką szczęśliwą” wielkiej urody i wyrafinowaną. Powiedzieć o Lucibeli, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę krzywdzące dla tej młodej artystki. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest  zupełnie indywidualny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy. Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami, Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł. Po raz pierwszy w siestowym projekcie pokaże się wspaniała Ceuzany – urodzona w Senegalu artystka, wychowana w legendarnym Mindelo – mieście Cesarii. Teofilo Chantre to pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Wizytę artysty w naszym kraju wielokrotnie wyprzedziły jego piosenki. Pierwsza przywiozła je do Polski Cesaria Evora. Także jej duet z Kayah to była pieśń autorstwa tego wielkiego barda z Wysp. Potem jego kompozycje śpiewali nieomal wszyscy siestowi kabowerdyjscy goście. Od 1993 roku, kiedy ukazał się album Terra & Cretcheu, nagrywa płyty autorskie, jednocześnie szerokim gestem wspomaga zaprzyjaźnionych artystów jako producent i autor piosenek, np. płyta Nancy Vieiry Manha Florida to w znacznym stopniu właśnie jego dzieło. Charakterystyczny, niemożliwy do pomylenia z żadnym innym tęskny, łagodny głos.

***

Założeniem „Siesty w drodze” jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji „Pora Siesty” Marcina Kydryńskiego oraz z uwielbianych bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już dziewiętnaście edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, kompozytor i autor tekstów, producent płyt i fotograf, współorganizator Siesta Festival w Gdańsku. Jak sam przyznaje: „Zaczęliśmy w okolicach święta zakochanych, w lutym 2012 roku, by następnie spotykać się̨ co kilka miesięcy i doprowadzić do szczęśliwej kulminacji na Siesta Festivalu u progu maja i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, jak ich radiowa starsza siostra, na trwałe wpiszą̨ się̨ w życiorys setek, jeśli nie tysięcy ludzi”. Siesta w drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się̨ także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.

 

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Ania Dąbrowska „Tego chciałam” – trasa 20-lecia
 
27.01
pon.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Kup bilet
Ostatnie bilety!
Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili
 
01.02
sob.
16:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili
 
01.02
sob.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Stare Dobre Małżeństwo
 
08.02
sob.
18:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Kult Akustik 2025
 
09.02
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Koncert jubileuszowy Ireny Santor
 
10.02
pon.
17:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Koncert jubileuszowy Ireny Santor
 
10.02
pon.
20:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Wodecki Welcome To
 
11.02
wt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
MIUOSH x Zespół Śląsk – Pieśni Współczesne II
 
01.03
sob.
17:00
NFM, Sala Główna ORLEN
MIUOSH x Zespół Śląsk – Pieśni Współczesne II
 
01.03
sob.
20:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Lech Janerka
 
02.03
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
RY X
 
09.03
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Urban Jazz Night
Bałdych / EABS / Błażej Król / Łona / Konieczny / Krupa
29.03
sob.
18:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Matt Dusk – Back In Town 
 
31.03
pon.
20:00
NFM, Sala Główna ORLEN
MTV Unplugged Wojciech Waglewski
 
10.04
czw.
20:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – A to Polska właśnie
 
11.04
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
The Dumplings Orkiestra
 
17.04
czw.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Kuba Badach – Radio Edit
 
27.04
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
ØRGANEK MTV Unplugged
 
28.04
pon.
20:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz „Jubileusz 50 lat”
 
25.06
śr.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Kup bilet
Ostatnie bilety!
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się