Koncerty organowe
Filmy krótkometrażowe Charliego Chaplina
09.08.2024
pt.
19:30
NFM, Sala Główna
Program:

Pokaz filmów krótkometrażowych Charliego Chaplina z muzyką improwizowaną na żywoImigrant [24’] (1917), Lichwiarz [24’] (1916) i Charlie ucieka [23’] (1917) 

Osoby posiadające karnety i akredytacje na pokazy 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty po ich okazaniu lub przedstawieniu dowodu zakupu są uprawnione do zniżki w wysokości 20% na dwa bilety na każde z wydarzeń organizowanych w ramach Kina Organowego NFM. Promocja jest dostępna w Kasie NFM do wyczerpania puli objętych nią miejsc.

Wykonawcy:

Anna Vavilkina – organy

Pola Morawetz – wprowadzenie

Czas trwania:
75 minut
Lokalizacja:
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Cennik:
od 10 do 75 zł

Trudno byłoby sobie wyobrazić nieme kino bez charakterystycznej drobnej postaci z wąsikiem, laską i melonikiem. Podczas drugiej odsłony Kina organowego NFM zobaczymy tego lata aż trzy filmy legendarnego Charliego Chaplina – mistrza pantomimy i slapsticku. Podczas seansu towarzyszyć im będą improwizacje Anny Vavilkiny. Organistka ta pracuje na co dzień w działającym od niemal stu lat berlińskim kinie Babylon, grając na jedynych w Niemczech działających organach kinowych zamontowanych w miejscu, w którym zostały oryginalnie skonstruowane.

Krótkometrażowe komedie Imigrant, Lichwiarz i Charlie ucieka – w których Chaplin zagrał główne role i które również wyreżyserował – powstały, kiedy Anglik pracował na etacie dla studia The Mutual Film Corporation. W ramach trwającego półtora roku kontraktu stworzył w sumie aż dwanaście filmów, zarabiając w tym okresie niebotyczną wówczas sumę dziesięciu tysięcy dolarów tygodniowo. W Imigrancie obserwujemy w krzywym zwierciadle trudną dolę Europejczyków przypływających do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. W Lichwiarzu zobaczymy Chaplina w roli sprytnego pracownika lombardu, w Charlie ucieka będzie natomiast więziennym zbiegiem. Współpraca z The Mutual wyniosła artystę na filmowy szczyt. Kiedy rozstawał się z wytwórnią we wrześniu 1917 roku, kolejny angaż uczynił go już najlepiej opłacanym aktorem na świecie.

W produkcjach dla The Mutual Chaplinowi towarzyszył stały zespół współpracowników. Jednym z najważniejszych była wówczas Edna Purviance – aktorka, która jeszcze w 1915 roku pracowała jako stenografka, gdy została wypatrzona przez łowcę talentów poszukującego aktorów do produkcji Chaplina – ostatecznie z mistrzem połączył ją romans. Gwiazdor doceniał jej pracę, wypłacając stałą pensję nawet po zakończeniu przez nią kariery aktorskiej. Inny bliski współpracownik artysty w tym czasie – gigantycznej postury Szkot Eric Campbell – był już jego osobistym odkryciem: Chaplin zwrócił uwagę na jego grę podczas wizyty w teatrze na Broadwayu. Kiedy odchodził z The Mutual, planował przenieść się do First National razem z Campbellem, ten jednak zginął w wypadku samochodowym.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Recital organowy Andrzeja Szadejki
30-lecie pracy artystycznej
23.10
śr.
19:00
NFM, Sala Główna
Chant de Noël
Recital organowy Hanny Dys
18.12
śr.
19:00
NFM, Sala Główna
Studencki koncert organowy
 
22.01
śr.
19:00
NFM, Sala Główna
Koncert organowy – ostatki
The Singing Head
04.03
wt.
19:00
NFM, Sala Główna
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się