Muzyka kościelna autorstwa Georga Friedricha Händla z całą pewnością ustępuje popularnością kompozycjom tworzonym przez niego na potrzeby teatru. Wśród pełnych przepychu utworów nie brakuje jednak prawdziwych arcydzieł. Podczas koncertu w Kościele Pokoju w Świdnicy prowadzony przez Andrzeja Kosendiaka Wrocław Baroque Ensemble zestawi je z kompozycjami estońskiego artysty urodzonego dwieście pięćdziesiąt lat po barokowym mistrzu. Arvo Pärt, bo o nim mowa, mierząc się z sacrum, zdecydował się przyjąć zupełnie inną niż twórca Mesjasza postawę – jego muzykę przepełnia bowiem prostota i skromność.
Prezentowane przez muzyków dzieła Estończyka związane będą z obchodzonym w dniu koncertu świętem Zesłania Ducha Świętego. Pärt skomponował je, stosując budzącą skojarzenia z muzycznym minimalizmem autorską techniką tintinnabuli, która zapewniła mu pozycję jednego z najwybitniejszych twórców współczesności. W Veni Creator opracował on dwie strofy hymnu do Ducha Świętego wykorzystywanego tego dnia w kościelnej liturgii. Usłyszymy następnie jedną z części skomponowanej w latach 1990–1991 Berliner Masse. Opracowanie ordinarium missae kompozytor uzupełnił m.in. o śpiewaną w Zielone Świątki sekwencję Veni Sancte Spiritus i to ona właśnie zabrzmi w Świdnicy.
Kompozycje Händla zaprezentowane w drugiej części koncertu także łączy wspólne liturgiczne przeznaczenie. Pochodzący z Halle twórca napisał je, gdy jako dwudziestojednolatek wyjechał do Włoch. Niedługo po swoim przybyciu do tego kraju otrzymał zamówienie na stworzenie nowych dzieł na obchody wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w znajdującym się w Rzymie karmelickim kościele Santa Maria in Montesanto. Händel opracował na tę okazję trzy psalmy wykonywane tego dnia podczas nieszporów. Wrocław Baroque Ensemble zaprezentuje dwa z nich. Jako pierwszy zabrzmi Nisi Dominus, czyli Psalm 127 (Jeżeli Pan domu nie zbuduje), następnie Dixit Dominus – Psalm 110 (Wyrocznia Boga dla Pana mego). W obu Händel w genialny sposób łączy niemiecki styl muzyczny oparty na kontrapunkcie z typową dla Włoch finezją i melodyjnością.
Koncert w ramach XXXIII Festiwalu Maj z Muzyką Dawną.
Organizatorami Festiwalu są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Akademickie Stowarzyszenie Kultury "WAGANT"
Patronat honorowy nad Festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bartłomiej Sienkiewicz
Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Świdnicy
Dofinansowano ze środków:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Samorządu Województwa Dolnośląskiego