Forum Musicum
Murmur Mori – pieśni wypraw krzyżowych
10.08.2024
sob.
20:00
Wrocław, Ratusz, Sala Wielka
Program:

Walther von der Vogelweide Nu alrest leb ich mir werde 
Anonim Venetian woman's lament (I) 
Marcabru A la fontana del vergier 
Thibaud I de Navarre Seigneurs sachiez qui or ne s’en ira 
Mirkò Virginio Volpe Oltremare 
Rinaldo D'Aquino Gjamai non mi comfortto 
Anonim Venetian woman's lament (II) 
Ryszard Lwie Serce Ja nuns hons pris 
Peirol Quant amors trobèt partit 
Chardon de Croisilles Li departirs de la douce contrée 
Anonim Suspirava una pulcela 
Anonim Aiuta De' vera lus et garçat 
Guiot de Dijon Chanterai por mon corage 

Pobierz omówienie
Wykonawcy:

Mirkò Virginio Volpe – śpiew, giterna, bębenek obręczowy 
Silvia Kuro – śpiew, kociołki naccaire 
Alessandra Lazzarini – flety poprzeczne 
Matteo Brusa – citola, darabuka, bębenek obręczowy, dzwonki

Czas trwania:
80 minut
Lokalizacja:
Wrocław, Ratusz, Sala Wielka
Rynek 1, Wrocław
Cennik:
od 30 do 50 zł

Krucjaty podejmowane w średniowieczu przez chrześcijan w celu odbicia Ziemi Świętej utraconej w VII wieku przez Bizancjum na rzecz Arabów, choć same w sobie były przedsięwzięciami pełnymi przemocy, inspirowały powstanie wspaniałej poezji i muzyki. Utwory trubadurów, truwerów czy minnesingerów prezentowały zazwyczaj mocno wyidealizowany obraz krwawych wydarzeń. Sięgając po muzykę czasów wypraw krzyżowych, artyści Murmur Mori utwory zaczerpnięte z liczących setki lat źródeł  uzupełniają o własne dźwiękowe rekonstrukcje oparte na znajomości stylu muzycznego epoki i analizie prozodii dawnych tekstów.

Muzycy nie prezentują wyłącznie punktu widzenia krzewicieli idei walki z innowiercami, przedstawiając również osobiste tragedie bliskich rozdzielonych wskutek wezwań władców do podjęcia pełnej niebezpieczeństw wyprawy. Podczas koncertu usłyszymy zatem zachowaną we wczesnej formie dialektu weneckiego skargę żony, której mąż wyruszył na taką wojnę. W innym tekście – dwunastowiecznym A la fontana del vergier, autorstwa trubadura o imieniu Marcabru, który usłyszymy w postaci kontrafaktury pastoreli L’autrier iust’una sebissa – adresatem gniewu kolejnej kobiety znajdującej się w takiej sytuacji jest król Francji Ludwik VII Młody wzywający rycerzy do Ziemi Świętej, a także sam Chrystus, który swoją krwią uświęcił tak odległą krainę.

Podczas występu Murmur Mori nie zabraknie dzieł twórców, którzy sami brali udział w krucjatach. Najsłynniejszym krzyżowcem wśród artystów wieków średnich był z całą pewnością król Anglii Ryszard Lwie Serce. Wracając z III wyprawy krzyżowej, monarcha został rozpoznany i schwytany przez poddanych księcia Austrii Leopolda V. Poemat Ja nus hons pris to skarga Ryszarda napisana w okresie dwuletniego uwięzienia. Inny władca-trubadur – Tybald IV, hrabia Szampanii i król Nawarry – najpierw wziął udział w wyprawie przeciw katarom, a następnie sam zainicjował tę, która przeszła do historii jako tzw. krucjata baronów. Jest bardzo prawdopodobne, że towarzyszył mu wówczas Chardon de Croisilles – inny poeta-muzyk, którego pieśń również usłyszymy podczas koncertu. Na związki Chardona z jego dworem wskazuje między innymi to, że w dwóch swoich chansons sławi on Małgorzatę Burbon-Dampierre – żonę Tybalda.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się