Polska muzyka wiejska, jeszcze kilkanaście lat temu często lekceważona, a w najlepszym razie służąca jako źródło inspiracji dla kompozytorów muzyki poważnej, powróciła w XXI wieku w postaci in crudo. Obecnie znów przyciąga młodych ludzi i najzdolniejszych artystów, ponownie także pojawia się w najbardziej naturalnym dla siebie kontekście, jakim są wspólna zabawa i taniec. Na Forum Musicum w wykonaniu prowadzonej przez członków Kapeli Niwińskich Orkiestry Galicja usłyszeć będzie można muzykę polsko-ukraińskiego pogranicza. Nie zabraknie również cennej i rzadkiej możliwości nauki wiejskiego tańca.
Galicja – wielokulturowa, barwna kraina położona w cieniu Karpat – była domem wielu muzycznych tradycji współistniejących obok siebie przez stulecia. Różnorodny repertuar pochodzący z tej właśnie ziemi kultywuje Orkiestra Galicja składająca się z uczniów autentycznych wiejskich muzykantów, którzy zgłębiają go z pasją prawdziwych badaczy, sięgając do archiwalnych nagrań i dziewiętnastowiecznych zapisów Oskara Kolberga. W ich wykonaniu usłyszeć można pieśni i tańce polskiego Pogórza, ukraińskiego Podkarpacia, muzykę okolic Rzeszowa i Lwowa, melodie pochodzące od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Żydów i Węgrów. Do tańca grają energiczne kołomyjki, ukraińskie polki, oberki i wolne pogórzańskie, krakowiaki i kozaki. Obecność wśród członków Orkiestry muzyków Kapeli Niwińskich oznacza, że podczas potańcówki należy spodziewać się również sięgania przez artystów po transowy repertuar z Polski centralnej. To właśnie jako spadkobiercy muzycznej kultury tego obszaru najbardziej znani są tworzący ten zespół Mateusz i Agnieszka Niwińscy.
Tradycyjnych tańców nauczyć się będzie można od Piotra Zgorzelskiego. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych instruktorów tańca tego typu w naszym kraju – inicjator odrodzenia jego niescenicznych form. Jako założyciel Polskiej Akademii Tańca Tradycyjnego od lat organizuje on w całej Polsce warsztaty dla osób pozbawionych żywego kontaktu z muzyką ludową. Jest także autorem programu nauki tańca, w którym uwzględnione zostały współczesne przyzwyczajenia i muzyczne wychowanie w realiach kultury globalnej.
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – Realizacja spektaklu tanecznego oraz potańcówki w ramach festiwalu Forum Musicum wraz z realizacją filmów instruktażowych tańca tradycyjnego.