Kochasz muzykę i bywasz na koncertach? A może po prostu fascynuje Cię świat sztuki i lubisz słuchać ciekawych historii? Jeśli tak, to zapraszamy na specjalny cykl „Spotkajmy się w NFM”!
Codziennie mijamy się na ulicach, jeździmy razem tramwajem, stoimy w kolejce czy siedzimy w poczekalni. Niczego o sobie nie wiemy, a tak wiele nas łączy. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw wszystkim, którzy pragną spotkań i dyskusji poświęconych muzyce oraz wydarzeniom organizowanym w Narodowym Forum Muzyki. Gościć będziemy osobistości życia publicznego i przedstawicieli różnych zawodów, m. in.: lekarzy, naukowców, biznesmenów, polityków, duchownych, artystów i wielu innych. Podzielą się z nami swoją pasją oraz opowiedzą o miłości do muzyki!
Katarzyna Koczyńska-Kielan
Urodzona we Wrocławiu. Jest artystką sztuk wizualnych i kuratorką wystaw. Zajmuje się rzeźbą ceramiczną i projektowaniem przedmiotów oraz wnętrz. Studiowała na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP), gdzie uzyskała dyplom (1987) z ceramiki artystycznej i projektowej w 1987 roku. Od tego czasu wykłada na macierzystej uczelni. Od 1991 roku prowadzi stworzoną przez siebie Pracownię Koła Garncarskiego, w której reaktywowała nauczanie technik garncarskich i wprowadziła autorski program kształcenia. Obecnie studiujący tę technikę, jak i jej absolwenci, uzyskują prestiżowe nagrody o zasięgu europejskim. Piastowała funkcje Kierowniczki Katedry Ceramiki oraz Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła. Jest profesorką tytularną.
Katarzyna Koczyńska-Kielan w swojej twórczości nawiązuje dialog z przestrzenią. W jej licznych realizacjach geometria fragmentów powłoki w kontraście z ekspresją struktury tworzą napięcia budujące formę organiczną, która jest zapisem pamięci i emocji. Na wyraz plastyczny jej obiektów wpływa stosowanie przez artystkę różnych technik ceramicznych: od kreacji na kole garncarskim, przez budowanie unikatowo z ręki, po techniki powielania przez odlew i odcisk, z wykorzystaniem szerokiego spektrum autorskich szkliw i angob. Część swoich prac realizowała poza granicami kraju, przebywając na stypendiach i rezydencjach artystycznych m.in. w Niemczech, Francji, Portugalii, Turcji, Izraelu, Litwie, Łotwie, dwukrotnie w Chinach. Uczestniczka międzynarodowych sympozjów i konferencji. Jej prace były prezentowane na ponad dwudziestu pięciu pokazach indywidualnych ( w tym dziesięciu poza granicami kraju) oraz ponad stu dwudziestu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Znajdują się w zbiorach muzeów oraz w znaczących kolekcjach prywatnych. Zajmuje się promocją sztuki, szczególnie ceramiki artystycznej.
Jest kuratorką dużych projektów wystawienniczych krajowych i zagranicznych, w których pełni rolę popularyzatorską, prezentując dorobek artystów Dolnego Śląska i Wrocławia. W 2016 roku zrealizowała projekt opracowany i przeprowadzony we współpracy z wykładowczynią ASP we Wrocławiu dr hab. Joanną Teper – wielkoformatowy mural ceramiczny SPOTKAJMY SIĘ – WROCŁAW ’2016 / LET’S MEET – WROCLAW ’2016, w którym wzięło udział 263 artystów z 34 krajów z 6 kontynentów. Na stałe ta wieloelementowa, barwna, bogata w przekaz wizualny kompozycja eksponowana jest we Wrocławiu w Przejściu Słodowym pod Placem Dominikańskim.
Członkini międzynarodowych jury, m.in. w TALENTE– HANDWERK & DESIGN, międzynarodowego konkursu postaw młodych twórców z całego świata z zakresu ceramiki, szkła, biżuterii, rzemiosł artystycznych w ramach Międzynarodowych Targów Rzemiosła w Monachium. Dziesięciokrotnie wyróżniona Nagrodą Rektora ASP I i II stopnia. Laureatka Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2017. W 2019 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Prywatnie chętnie słucha muzyki, głównie klasycznej, od kilkudziesięciu lat jest stałą bywalczynią filharmonii. Z równą radością słucha koncertów w ramach Wratislavii Cantans, Jazztopadu i Jazzu nad Odrą. Z tym również związana jest pasja podróżowania, zainteresowanie architekturą i wielka potrzeba kontaktu z naturą. Uprawia związane z nią sporty: pływanie, narty zjazdowe, długie spacery. Ma patent żeglarza. Chwile wolne wypełnia lekturą. Prowadziła wielopokoleniowy dom, w którym zawsze były i są zwierzęta.