„Moc radosnych, kolorowych dźwięków wylatuje z czar głosowych instrumentów dętych tak szybko, że niemal nie nadążamy za nimi, przez co otwieramy coraz szerzej oczy” – mówił Leonard Bernstein podczas koncertu edukacyjnego dla dzieci, gdy wyjaśniał młodej publiczności sztuczki kompozytorskie Gustawa Holsta, użyte przezeń w utworze Jupiter. Dzieło tego wybitnego twórcy tym razem również znajdzie się w naszym programie.
Podczas koncertu Od czary do fanfary, który będzie poświęcony instrumentom dętym blaszanym, dętym drewnianym i perkusyjnym, Jupiter zabrzmi niczym eksplozja radości, dając dowód na to, że instrumenty te spełniają się głównie w triumfalnych tematach, wyrażając potęgę dźwięku, radość, dumę, akcentując zwycięstwo czy szczęśliwe zakończenie. Ze względu na szeroką amplitudę dynamiczną używa się ich także w utworach przeznaczonych do wykonywania w plenerze. Doskonale sprawdzają się w muzyce filmowej. Siła i donośność ich brzmienia sprawiają, że instrumenty tego typu mają również zastosowanie w wojsku – bez większego trudu można też na nich grać w trakcie marszu.
Na przykładach znakomitych dzieł wybranych z muzyki klasycznej i filmowej młodzi słuchacze dowiedzą się, którym instrumentom kompozytorzy powierzają tematy o charakterze miłosnym, radosnym, bojowym czy triumfalnym. Zgłębią też historię wybranych instrumentów dętych i perkusyjnych, poznają ich budowę, walory brzmieniowe i ekspresyjne. Razem ustalimy, jaką rolę w muzyce odgrywają dynamika i rytm oraz czemu służą zakodowane sygnały i wielogłosowe fanfary grane na instrumentach dętych blaszanych i perkusyjnych.
Zapisy od 16.09.2024 r.