Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa to wielopokoleniowa grupa złożona ze śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów, która od najstarszego pokolenia przejmuje dziedzictwo tradycji przeniesione po 1946 roku z Podkarpacia na Dolny Śląsk.
Zamieszkując region o przerwanej ciągłości osadniczej, przez prawie osiem dekad minionych od czasu ekspatriacji wspólnota kulturowa Łemków z najwyższą dbałością pielęgnuje własne tradycje – język, zwyczaje, obrzędy i muzykę. Zarówno pieśni, muzyka, jak i zachowany w codziennym użyciu język łemkowski stanowią cenną wartość niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Repertuar Zespołu oparty jest na archaicznym kanonie wykonawczym. Grupa jest laureatem Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a także festiwali folkloru na Węgrzech, w Rumunii, Turcji i Niemczech. W 2019 roku Zespół wystąpił w cyklu koncertów 54. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Działalność Zespołu „Łastiwoczka” stanowi wzorowy przykład ochrony kulturowej tożsamości przez społeczność zintegrowaną wokół wartości tradycyjnej kultury. W 2023 roku Zespół uhonorowano prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – „Pieśni z lasów i pól” – prezentacja repertuaru ludowej muzyki dawnej w wykonaniu śpiewaków pochodzących z powojennych grup osiedleńczych na Dolnym Śląsku.