Goldberg Ensemble
Wratislavia Cantans
Dwie drogi
07.09.2025
niedz.
19:30
Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
Program:

Johann Daniel Pucklitz Oratorio Secondo. Der sehr unterschiedene Wandel und Tod der Gottlosen und Gottsfürchtigen

W koncercie jest przewidziana 30-minutowa przerwa.

Materiały nutowe udostępnione dzięki uprzejmości fundacji Trinitas Artis i PAN Biblioteki Gdańskiej.

Z przyczyn niezależnych od NFM nastąpiła zmiana w obsadzie koncertu – zamiast Thila Dahlmanna wystąpi Matthias Lika.

Broszura programowa
Wykonawcy:

Andrzej Szadejko – dyrygent
Dorothee Mields – sopran
Tim Mead – kontratenor
Georg Poplutz – tenor
Matthias Lika– bas-baryton
GlassDuo: 
Anna i Arkadiusz Szafraniec – szklana harfa
Goldberg Vocal Ensemble
Goldberg Baroque Ensemble

Czas trwania:
160 minut
Lokalizacja:
Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
plac Kościelny 1, Wrocław
Cennik:
od 55 do 120 zł

Przełamujący w XVIII wieku w Gdańsku muzyczny monopol Johanna Balthasara Christiana Freisslicha – kapelmistrza przy tamtejszym kościele Mariackim – Johann Daniel Pucklitz jest postacią tajemniczą. Poza jego niezwykle oryginalnymi, nawet na gruncie europejskim, kompozycjami nie przetrwało wiele dokumentów świadczących o jego życiorysie. Stworzone przezeń oratorium O wielce odmiennym żywocie i śmierci bezbożnego i bogobojnego, nazywane też Oratorio Secondo, zaprezentują znakomici soliści, Goldberg Vocal Ensemble, Goldberg Baroque Ensemble, a także GlassDuo. Muzyków poprowadzi znawca życia muzycznego grodu nad Motławą – Andrzej Szadejko.

Mimo że szczegóły biografii autora kompozycji, która zabrzmi podczas koncertu we wrocławskiej Kolegiacie pw. św. Krzyża i św. Bartłomieja, skrywają mroki historii, zaskakująco dużo wiemy o premierowym wykonaniu samego dzieła. Chociaż gdański artysta stworzył rozbudowany utwór angażujący wielu wykonawców, premierowo posłuchać można go było w… prywatnym domu jego znajomego, miejskiego muzyka Johanna Carla Braunitza. Anons o planowanych tam przez dwa tygodnie codziennych wykonaniach nowego oratorium ukazał się na początku grudnia 1747 roku w czasopiśmie „Danziger Erfahrungen” („Nowiny Gdańskie”). Za dystrybucję biletów osobiście odpowiadał wówczas sam kompozytor.

Choć w swojej istocie barokowe, monumentalne dzieło gdańszczanina zawiera wyraźne elementy wczesnego stylu klasycznego. Pierwsza część utworu przedstawia grzeszną naturę człowieka – wizję dusz odrzucających Boga i przez to sprowadzających na siebie potępienie. Drugie ogniwo, będące pod pewnym względem lustrzanym odbiciem poprzedniego, także przenika tematyka śmierci, lecz jest to radosny obraz, w którym koniec jest wyczekiwany przez ufających Stwórcy i przestrzegających Jego praw. Całość pełna jest nieoczekiwanych zwrotów dramaturgicznych, ale też innych, niestandardowych rozwiązań artystycznych. Uwagę zwraca rozbudowana i oryginalna obsada. Symbol śmierci stanowi tu szklana harfa, trąbka wychwala Najwyższego w rytm poloneza, a cymbelstern i harfa Dawida – kojarzone z Bożym Narodzeniem – łączone są przez Pucklitza z Paruzją, a więc ponownym przyjściem Chrystusa na świat przy końcu dziejów.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się