Los szekspirowskich kochanków pochodzących z dwóch zwaśnionych rodzin już od ponad czterystu lat wzrusza publiczność teatrów niemal na całym świecie. My zaś zapraszamy do Narodowego Forum Muzyki – czas na historię miłości Romea i Julii w muzycznej odsłonie.
Urokowi jednego z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira nie mógł oprzeć się między innymi Siergiej Prokofiew. Artysta zresztą doskonale spełniał się w roli twórcy muzyki scenicznej, co nie umknęło uwadze władz rosyjskiego Teatru Bolszoj, który zamówił u Prokofiewa Romea i Julię w 1935 roku. Kompozytor postanowił jednak ocalić szekspirowskich kochanków – w finale utworu Julia budzi się ze snu, by uratować Romea. To nie spodobało się władzom ZSRR, które zaleciły kompozytorowi, żeby pozostał wierny oryginałowi. Niebawem Prokofiew skomponował również nawiązujące do baletu dwie suity koncertowe. I Suita, którą usłyszymy tego wieczoru, to dzieło będące niezwykłym obrazem muzycznym, przedstawiającym wybranych bohaterów i kluczowe sceny dramatu Szekspira.
Również Piotr Czajkowski sięgnął do twórczości najsłynniejszego angielskiego literata. Nie obeszło się tu bez pomocy lidera Potężnej Gromadki, Milija Bałakiriewa, który zwrócił uwagę Czajkowskiego na dzieło Szekspira, a nawet przekazał mu szereg wskazówek dotyczących kształtu całej kompozycji. Czajkowski, kierując się sugestiami kolegi po fachu, kilkukrotnie dzieło poprawiał i po dwóch latach ukończył partyturę. W efekcie powstała do dziś uwielbiana Uwertura-fantazja Romeo i Julia, której nastrój doskonale oddaje klimat tragedii, jaka rozegrała się w Weronie. Poza dziełami Czajkowskiego i Prokofiewa w finale koncertu zabrzmi jedna z najsłynniejszych kompozycji Modesta Musorgskiego. I choć Obrazki z wystawy przeniosą nas z Italii do Rosji, kończąc tym samym muzyczną przygodę z Szekspirem, to jednak pozostaniemy w romantycznym klimacie. Utwór ten jest zaproszeniem do przechadzki wśród dzieł plastycznych przyjaciela kompozytora, Viktora Hartmana, którego obrazy Musorgski ożywił właśnie za pomocą muzyki.

NFM Filharmonia Wrocławska, fot. Ł. Rajchert
Koncerty orkiestrowe
Romeo i Julia
17.02.2017
pt.
19:00
NFM, Sala Główna
Program:
S. Prokofiew I Suita z baletu Romeo i Julia op. 64bis
P. Czajkowski Uwertura-fantazja Romeo i Julia
***
M. Musorgski Obrazki z wystawy (aranż. Ravel)
Wykonawcy:
Ruben Gazarian – dyrygent
NFM Filharmonia Wrocławska
Cennik:
od 20 do 60 złNFM Audio Player - obsługa komponentu Event
NFM Video Panel - obsługa komponentu Event
Podobne wydarzenia
Dresdner Philharmonie
Boris Giltburg / Krzysztof Urbański
09.05
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Kup bilet
Ostatnie bilety!
Sergei Babayan & NFM Filharmonia Wrocławska
Jacek Kaspszyk
10.05
sob.
18:00
NFM, Sala Główna ORLEN
West Side Story NEOJIBA Orchestra
Ricardo Castro / Guido Sant’Anna
19.05
pon.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Pro Memoria – Maciej Kieres
Ars Cantus / Wrocław Baroque Ensemble
26.05
pon.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Tytan
Zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej
Christoph Eschenbach / NFM Filharmonia Wrocławska
30.05
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Krzysztof Jabłoński & Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
 
06.06
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
W Królestwie Twoim
Andrzej Kosendiak / Wrocław Baroque Ensemble
06.06
pt.
19:00
Świdnica, Kościół Pokoju
Giovanni Sollima & Cello Chronicles
NFM Orkiestra Leopoldinum / Polish Cello Quartet
13.06
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Jean-Guihen Queyras & Schumann
Wrocławska Orkiestra Barokowa
20.06
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN