Tobias Greenhalgh / fot. Matthew Murphy
Koncerty kameralne
Sonety miłosne
17.01.2019
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Program:

R. Vaughan Williams The House of Life
L. Rogowski Trzy pieśni do słów Stanisława Długosza
***
E. Rautavaara Three Sonnets of Shakespeare op. 14
G. Gordon Sonnets from Neruda – polskie prawykonanie

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia niepodległości

 

Sponsor koncertów realizowanych w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości
 

Pobierz omówienie
Wykonawcy:

Joanna Dobrakowska – mezzosopran
Tobias Greenhalgh – baryton
Marcin Kozieł – fortepian

Lokalizacja:
NFM, Sala Kameralna
plac Wolności 1, Wrocław
Cennik:
od 10 do 50 zł

Pierwsze w nowym roku spotkanie z literaturą pieśniarską poświęcimy jednemu z najważniejszych uczuć towarzyszących człowiekowi przez całe życie – miłości. Ta zaś niejedno ma imię, o czym przekonamy się, słuchając utworów wokalnych napisanych w XX i XXI stuleciu i powstałych w oparciu o ponadczasowe dzieła literackie.

W pierwszej dekadzie XX wieku Ralph Vaughan Williams zainteresował się poezją Dantego Gabriela Rossettiego, której urokowi uległ również m.in. Claude Debussy. W ten sposób powstał cykl The House of Life, zawierający aż sześć pieśni poruszających tematykę miłości. Choć Vaughan Williams zasłynął przede wszystkim dzięki swojej twórczości symfonicznej, to wspomniane utwory, wraz z innym słynnym cyklem Songs of Travel, w równie doskonały sposób przedstawiają jego kunszt kompozytorski. Brytyjski artysta ukazuje się bowiem słuchaczowi jako świetny melodysta, co więcej – twórca niezwykle wrażliwy na wokalny potencjał języka angielskiego. Miłość jest również głównym tematem urokliwych pieśni Ludomiła Rogowskiego, stworzonych do słów polskiego poety przełomu XIX i XX stulecia – Stanisława Długosza. Ludomir Rogowski uczęszczał do klasy kompozycji Zygmunta Noskowskiego Profesora, u którego kształcili się również Karol Szymanowski i Grzegorz Fitelberg. W przeciwieństwie do swoich słynnych kolegów Rogowski nie cieszył się początkowo zbytnim uznaniem krytyki i publiczności. Jego niemal zapomniana twórczość ostatnimi czasy zyskuje jednak kolejnych sympatyków – zarówno wśród słuchaczy, jak i wykonawców – zaprzeczając w ten sposób opinii przedwojennej krytyki.

Poezją niejednokrotnie inspirował się również Einojuhani Rautavaara, uznawany dziś za drugiego po Jeanie Sibeliusie najbardziej wyrazistego twórcę fińskiego. Wśród pieśni kompozytora odnajdujemy muzyczne opracowanie trzech sonetów Williama Szekspira. Kontrastujące ze sobą kompozycje to dzieła nieoczywiste, urokliwe i niewątpliwie interesujące brzmieniowo. Całość, choć powstała w 1951 roku, stylistycznie wpisuje się w nurt muzyki późnego romantyzmu. W finale tego koncertu publiczność Narodowego Forum Muzyki będzie miała szansę jako pierwsza w Polsce usłyszeć wyjątkowe Sonnets from Neruda Geoffreya Gordona – cykl sześciu pieśni do tekstów autorstwa chilijskiego noblisty Pabla Nerudy. Przesiąknięta modernizmem twórczość poety doskonale koresponduje z językiem muzycznym Gordona, tworząc spójną i atrakcyjną brzmieniowo całość.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Royal String Quartet
 
15.05
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Kup bilet
Ostatnie bilety!
Recital Hayato Sumino
Zakończenie sezonu koncertów kameralnych
08.06
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Viva l’opera
Koncert Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
11.07
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się