Nicole Mitchell / fot. archiwum artysty
Jazztopad Festival
Grzegorz Tarwid / Nicole Mitchell: Artifacts Trio & NFM Orkiestra Leopoldinum
22.11.2019
pt.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Program:

Część I: Grzegorz Tarwid solo

***

Część II: Nicole Mitchell: Artifacts Trio & NFM Orkiestra Leopoldinum Decolonizing Beauty  (premiera)

Wykonawcy:

Grzegorz Tarwid solo

Nicole Mitchell: Artifacts Trio & NFM Orkiestra Leopoldinum – premiera
Artifacts Trio:
Nicole Mitchell – flety
Tomeka Reid – wiolonczela
Mike Reed – perkusja

NFM Orkiestra Leopoldinum

Lokalizacja:
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
Cennik:
od 45 do 80 zł

Grzegorz Tarwid to jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia – pianista i kompozytor, którego kreatywność wykracza daleko poza muzykę jazzową.

Tarwid zafascynowany mainstreamowym jazzem zaczął koncertować w warszawskich klubach już jako nastolatek. Na studia wybrał Kopenhagę i Rhythmic Music Conservatory, gdzie zainspirowali go przede wszystkim duńscy pianiści – Carsten Dahl oraz Jacob Anderskov. W Kopenhadze występował m.in. z Kasperem Tomem Christiansenem i Tomaszem Dąbrowskim. W ramach programu Erasmus Tarwid spędził też jeden semestr w Kolonii w Niemczech, gdzie współpracował z uznanym kontrabasistą Robertem Landfermannem oraz zyskującym coraz większą popularność zespołem Just Another Foundry. Wówczas twórczość artysty zaczęła zmierzać w kierunku europejskiej muzyki współczesnej. W zeszłym roku Tarwid spędził blisko dwa miesiące w Nowym Jorku, pobierając lekcje u swoich idoli, takich jak pianistka Kris Davis, nestor muzyki freejazzowej William Parker czy pianista Jason Moran. O jego dużej aktywności świadczy nie tylko liczba zespołów, które prowadzi niemal równocześnie (m.in. duet Diomede, trio Sundial, kwartet z Aramem Sheltonem, Tomo Jacobsonem i Håkonem Berrem), lecz także pokaźna już dyskografia i liczba formacji, z którymi dwudziestopięciolatek współpracuje w charakterze sidemana. Do tego trzeba dodać projekty specjalne, jak choćby gershwinowski Koncert fortepianowy F-dur wykonany we współpracy z Marcinem Maseckim. W swojej krótkiej, ale intensywnej karierze pianista grał też w zespołach legend polskiego jazzu: u Zbigniewa Namysłowskiego i Kazimierza Jonkisza.
W ramach wrocławskiego koncertu Tarwid przedstawi najnowszy solowy program, złożony z autorskich kompozycji, w których jednak najważniejszą rolę odgrywać będzie improwizacja.

Nicole Mitchell to flecistka, kompozytorka i pedagog, ale też jedna z kluczowych postaci reprezentujących muzyczne środowisko z Chicago. Charakterystyczna scena Wietrznego Miasta jest kolebką afroamerykańskiego jazzu ukierunkowanego na swobodną improwizację. Mitchell jako zaangażowana artystka od początku lat 90. poszerza ten nurt, nie tylko prowadząc swoje zespoły i nagrywając płyty, lecz także działając w Association for the Advancement of Creative Musicians. Mitchell jako pierwsza kobieta w historii pełniła też rolę szefowej tej zasłużonej organizacji.

Jest uznawana przez dziennikarzy z całego świata za jedną z najwybitniejszych flecistek na jazzowym rynku, o czym świadczą doroczne ankiety w magazynie „DownBeat” i zestawienia Jazz Journalists Association. Artystka współpracowała z takimi mistrzami free jazzu, jak m.in. Roscoe Mitchell, Bill Dixon, Anthony Braxton i Muhal Richard Abrams. Jest laureatką wielu nagród, w tym tak prestiżowych, jak Herb Alpert Award in the Arts oraz Doris Duke Artist Award. Poza koncertami i nagraniami Mitchell działa także na polu naukowym; współpracuje z uczelniami w Chicago i Pittsburghu. Artystka na specjalne zamówienie wrocławskiego festiwalu przygotowała premierowe kompozycje na trio i orkiestrę kameralną. Jej zespół uzupełniają wiolonczelistka Tomeka Reid i perkusista Mike Reed. To topowi muzycy wywodzący się z chicagowskiego środowiska, którzy współpracują i nagrywają z Mitchell już od kilku lat, ale równolegle prowadzą własne zespoły i wypracowali sobie silne pozycje na arenie międzynarodowej. Amerykanom towarzyszyć będzie NFM Orkiestra Leopoldinum. To zespół o czterdziestoletniej tradycji, który zdobył uznanie za granicą, występując na najważniejszych europejskich festiwalach. Orkiestra wykonuje przede wszystkim dzieła kompozytorów klasycznych z XX i XXI wieku, ale występowała również z gwiazdami jazzu, chociażby podczas koncertu w ramach obchodów Światowego Dnia Jazzu w 2016 r., kiedy to wspólnie z Vijayem Iyerem zaprezentowała jego kompozycje.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Jazztopad 2019 | spot
Michiyo Yagi and Hamid Drake duo With Wacław Zimpel
 
13.06
pt.
19:30
Nowy Jork, David Rubenstein Atrium at Lincoln Center
Waclaw Zimpel, Arun Ramamurthy & Brooklyn Raga Massive with special guest Amir ElSaffar
 
14.06
sob.
19:30
Nowy Jork, David Rubenstein Atrium at Lincoln Center
Jazztopad Festival at Barbès
 
15.06
niedz.
00:00
Nowy Jork, Barbès
Patricia Brennan & Maciej Obara duo
 
15.06
niedz.
16:30
Nowy Jork, Rizzoli Bookstore
Maciej Obara NYC Quartet feat. John Patitucci, Nasheet Waits, Dominik Wania
 
17.06
wt.
19:00
Nowy Jork, Dizzy’s Club at Jazz at Lincoln Center
Maciej Obara NYC Quartet feat. John Patitucci, Nasheet Waits, Dominik Wania
 
17.06
wt.
21:00
Nowy Jork, Dizzy’s Club at Jazz at Lincoln Center
Immanuel Wilkins & Lutosławski Quartet – światowa premiera
 
18.06
śr.
19:00
Nowy Jork, Dizzy’s Club at Jazz at Lincoln Center
Immanuel Wilkins & Lutosławski Quartet – światowa premiera
 
18.06
śr.
21:00
Nowy Jork, Dizzy’s Club at Jazz at Lincoln Center
Immanuel Wilkins & Lutosławski Quartet – premiera kanadyjska
 
20.06
pt.
19:00
Kanada, Western Front, Vancouver
Immanuel Wilkins & Lutosławski Quartet – premiera kanadyjska
 
20.06
pt.
21:30
Kanada, Western Front, Vancouver
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się