Kawiarnia założona przez Gottfrieda Zimmermanna i zlokalizowana przy ulicy św. Katarzyny stanowiła ważny punkt na kulturalnej mapie XVIII-wiecznego Lipska. Było to bowiem miejsce, gdzie odbywały się koncerty zespołu Collegium Musicum, którym kierowali sławni kompozytorzy, w tym sam Johann Sebastian Bach. Utwory, które wypełnią wrześniowy wieczór, mogłyby zabrzmieć także podczas prowadzonych przez niego koncertów.
Odbywały się one w Café Zimmermann raz w tygodniu, a wstęp na nie był bezpłatny. Grano muzykę orkiestrową, kameralną, a także świeckie utwory chóralne i fragmenty oper. Wykonywano tam utwory starszego kuzyna autora Wariacji Goldbergowskich, Johanna Bernharda Bacha. W programie koncertu znajdzie się jeden utwór tego zapomnianego dziś kompozytora – Uwertura g-moll, rozpoczynająca jedną z czterech jego zachowanych suit. Urodzony w Bergamo Pietro Locatelli przeszedł do historii jako wirtuoz skrzypiec i kompozytor odpowiedzialny za dynamiczny rozwój technik gry na tym instrumencie. Twórca chętnie pisał także utwory orkiestrowe, do których należy Concerto grosso f-moll op. 1 nr 8. To poważny, dostojny i pełen zadumy utwór, w którym kompozytor zainspirował się twórczością Arcangela Corellego. Bach bardzo cenił twórczość nieco dzisiaj zapomnianego Johanna Friedricha Fascha. Podczas koncertu zabrzmi Concerto F-dur tego kompozytora, utwór przeznaczony na flet prosty, smyczki i basso continuo.
Wirtuozem skrzypiec był także pochodzący z Czech Franz Benda. W programie wieczoru znalazła się jego orkiestrowa Sinfonia B-dur. Pełne energii, a jednocześnie dość krótkie dzieło to dobre wprowadzenie do twórczości tego artysty. Ukoronowaniem koncertu będzie wykonanie siedmioczęściowej I Suity orkiestrowej C-dur samego Johanna Sebastiana. Utwór składa się z Uwertury, po której następuje sześć tańców. Są to kolejno: Courante, Gavotte, Forlane, Menuet, Bourrée i Passepied. Forma suity wywodzi się co prawda z Francji, ale była też niezwykle popularna w Niemczech, a świadectwem tego stanu rzeczy są właśnie cztery reprezentujące ją zachowane dzieła lipskiego kantora.